Almanya Üniversite Eğitimi ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Hakkında

Almanya, resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, bir Orta Avrupa ülkesidir. Nüfusu yaklaşık 82 milyondur, başkenti Berlin’dir. Ülke, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden olup, Schengen bölgesinin bir parçasıdır ve para birimi Euro’dur. Ülkenin resmi dili Almanca’dır, uluslararası telefon kodu 49’dur ve Türkiye ile yerel saat farkı 1’dir.

Almanya'da üniversiteler özgür eyalet eğitim sisteminin bir parçasıdır ve çok az özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. Alman üniversite öğrencileri çoğunlukla okuyacakları programları kendileri seçmekte ve profesörler de araştırma ve öğretme konularına kendileri karar vermeketedir. Eğitim sisteminin güçlü olması ile ön plana çıkan ülke, eğitimin ücretsiz olması ve devletin verdiği muazzam destek ve önem ile özellikle üniversite eğitimi için en çok tercih edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

Üniversite Dereceleri

Lisans derecesi, ilk seviye üniversite niteliği durumundadır ve bu derecede, 6 ya da 8 sömestr boyunca belirli bir konunun esaslarını öğrenirsiniz.

Master derecesi, ikinci seviye üniversite niteliği durumundadır, 2 ya da 4 sömestr sürer ve size öğrendiklerinizi geliştirme ve derinleştirme olanağı sağlar.

Eyalet Sınavı

Eğer Almanya’da doktor, avukat, öğretmen ya da eczacı olarak çalışmak istiyorsanız bir eyalet sınavını geçmiş olmanız gerekir. Hukuk, tıp, eczacılık ya da öğretmenlik bölümlerinden birini bitirdikten sonra ilk eyalet sınavınızı almanıza izin verilir. Bunun sonrasında ya profesyonel ve uygulamalı bir eğitim sürecine başlar ve ikinci eyalet sınavına hazırlanırsınız ya da doktora derecesine devam edersiniz. Eyalet sınavı size akademik bir derece değildir yalnızca eyalet tarafından tanınan bir derecedir.

Doktora programları bir PhD ünvanı almanızla neticelenir. Çalışmalarınız sırasında sizden bir araştırma makalesi yazmanız istenir. PhD programınızın süresi araştırma projenizin konusuna bağlıdır, genellikle 2 – 5 yıl arası zaman alır.

Genel Kabul Koşulları

Üniversite Giriş Yeterliliği

Eğer bir Alman üniversitesinde eğitim almak istiyorsanız, üniversiteye giriş yeterliliğinizin olması gerekmektedir. Bu vasıf, sizi, üniversite eğitimi için yeterli kılan orta öğretimi başarıyla bitirme belgesidir. Eğer bu belge Almanya’da eğitim alabilmeniz için yeterli görülmezse önce hazırlık kursuna katılmanız gerekir. Bu kurs için iyi seviyede Almanca gerekmektedir.

Bu durumda yapılacak ilk şey, üniversite giriş vasfınızın Almanya tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmektir. Burada, sadece diplomanızı aldığınız ülkeyi seçerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu durumda belgenizin,

 • genel üniversite kabulü için tanındığını,
 • alan kısıtlamalı üniversite kabulü için tanındığını,
 • eğitiminizi kendi ülkenizde başarılı bir şekilde bir veya iki sene okuduğunuz bir üniversite eğitimiyle kombine edebilecek biçimde tanındığını,
 • veya bir üniversite giriş yeterliliği olarak tanınmadığını öğrenebilirsiniz.

Ancak yine de son kararları üniversiteler vermektedirler.

Yetenek Sınavı

Genel olarak okuyacağınız bölümün taleplerini yerine getirip getiremeyeceğinizi TestAS (Test für Ausländische Studierende) sayesinde öğrenebilme şansınız vardır. Bu test, dil sınavı, alanınızı ilgilendiren uzmanlık soruları ve bilişsel kabiliyetinizin sınandığı karma bir testtir.

İyi bir sonuçla bir Alman üniversitesinde eğitim alabilme şansınızı artırırsınız. Bu testi, TestAS sınav merkezlerinde yılda birden fazla alabilirsiniz.

Sağlık Sigortası

Almanya’da okumak istiyorsanız, bir sağlık sigortanız olmak zorundadır. Üniversiteye kayıt sırasında ve oturum izni başvurusu yaparken sağlık sigortanızın olduğuna dair bir kanıt sunmalısınız.

Almanca Becerisi

Bölümlerin çoğu için Almanca dil yeterliliği bir ön koşuldur. TestDaF veya DSH gibi dil sınavlarına girip Almanca yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz. Ancak eğer uluslararası bir bölümde okumayı hedefliyorsanız Almanca bilmenize gerek olmayabilir.

Mali Kaynakların İspatı

Eğitiminize başlamadan önce kendinizi desteklemek için yeterli mali kaynaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. İhtiyacınız olan  “Finanzierungsnachweis”, ya da mali kaynaklarınızı gösteren bir belgedir. Vizeye başvururken ve sonrasında oturum izni başvurusunda bu belgeyi sunmanız gerekecektir. Çoğu durumda, başvuran kişinin hesabında yaklaşık 8,700 € para bulunması gerekmektedir.

Vize ve Oturum İzni

Uluslararası bir öğrenci olarak, geldiğiniz yere ve Almanya’da kalmayı planladığınız süreye bağlı olarak bir giriş vizesine ihtiyacınız olabilir. Daha fazla bilgi için lütfen ülkenizdeki Alman konsolosluk ya da elçilikleriyle iletişime geçiniz. Adresleri buradan bulabilirsiniz.

Gerekli Belgeler ve Son Başvuru Tarihleri

Başvuru formunuzla birlikte sunmanız gereken belgeler;

 • Diplomanızın onaylı bir nüshası,
 • O ana kadarki edindiğiniz tüm üniversite sertifikalarınızın onaylı nüshaları,
 • Fotoğraf(pasaport);
 • Pasaportunuzun isminiz ve fotoğrafınızın olduğu sayfasının nüshası,
 • Yabancı dil sertifikaları.

Belgelerin nüshaları ancak resmi olarak onaylanmışlarsa kabul edilirler. Bu belgelerin hem kendi orjinal dilindeki hem de çevrildikleri dildeki nüshaları onaylı olmak zorundadır. Çeviriler yeminli tercümanlara yaptırılmalıdırlar. Çevirinin bir nüshasını göndermek istediğinizde, bu nüshanın dahi onaylı olmak zorunda olduğunu lütfen unutmayınız.

Bu belgeleri ülkenizdeki Alman dış temsilciliklerinde onaylatabileceğiniz gibi, belgeleri düzenleyen yerlere de onaylatabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihleri

Aşağıdaki tarihler bir çok üniversite için geçerlidir:

Kış dönemi için;

 • Başvuru süresi: Mayıs sonu – 15 Temmuz
 • Kabul mektupları Ağustos/Eylül gibi gönderilir
 • Ret mektupları Eylül/Ekim gibi gönderilir.

Yaz dönemi için;

 • Başvuru süresi: Aralık başı – 15 Ocak
 • Kabul mektupları Şubat/Mart gibi gönderilir
 • Ret mektupları Mart/Nisan gibi gönderilir.

Başvuru son tarihleri bazı üniversitelerde farklılık gösterebilir. Ayrıca bazı bölümler sadece kış döneminde başlar ve bu da başvuru süresinin yukarıda belirtilenden daha önce bitebileceğini ifade eder.

Yaşam Giderleri

  Kira ve yan harcamalar

€ 298

  Yiyecek ve içecek

€ 165

  Giyim

€ 52

  Ders Materyalleri

€ 30

  Araç ve Toplu Taşıma

€ 82

  Health sigortası, sağlık giderleri, ilaç

€ 66

  Telefon, internet, TV

€ 33

  Rekreasyon, kültür, spor

€ 68

  Toplam

€ 794

 

 

Kayıt ve daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişim kurunuz. 

Telefon: +90 312 431 78 96

Mobil: + 90 505 287 30 20

E-mail: info@candelasegitim.com

 • 1 Haziran 2020, Pazartesi
, , ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Almanya Üniversite Yerleşim Programı

Almanya Üniversite Yerleşim Programı
SONRAKİ YAZI

YUKARI