Amerika’da Eğitim Hakkında

Yüzölçümü ve 308 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük üçüncü ülkesi konumunda olan Amerika Birleşik Devletleri, eğitim alanında da adından sıkça söz ettirmektedir. ABD üniversiteleri, dünyanın birçok ülkesinden olduğu gibi Türkiye’den de yükseköğrenim için gelen kişilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra yurt dışında İngilizce öğrenmek isteyen kişiler için de ABD ideal bir tercihtir.

Amerika, Türkiye açısından da bakıldığı zaman Türk öğrencilerin yurtdışı eğitim için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Amerika’ya eğitim amacıyla giden kişilerin çoğunluğu sıralamasında Türkiye 8. sırada yer almaktadır. Yurt dışında eğitim düşünen kişiler açısından Amerika’daki seçeneklerin bolluğu, Türklerin bu ülkeyi tercihinde büyük rol oynamaktadır.

Amerika’da Eğitim İçin Başlıca Üniversiteler

New York, Los Angeles, Boston, San Francisco, San Diego, Chicago, Miami gibi dünyaca tanınan ve ün yapmış şehirleri öğrenciler için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Amerika, Harvard, Stanford, Princeton, MIT, UCLA, Columbia, Yale gibi üniversiteleri ile dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında en iyi ilk 20 listesinde 18 üniversite ile yer alarak eğitim kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlamıştır ve 4000’in üzerinde eğitim kurumu ile ister özel ister devlet, dilediğiniz eyalet veya şehirde, size en uygun bütçeye, istediğiniz programda eğitim alma imkanını sunmaktadır.

Amerika’da Eğitimin Özellikleri

Amerika’da eğitim Türkiye’deki eğitim sistemine göre farklılıklar göstermektedir. En büyük özelliklerden birisi sınıfların çok büyük üniversitelerin ortak alınan dersleri hariç çok az sayıda mevcutlardan oluşmasıdır. Ortalama sınıf mevcudu 20-40 arasında sayılabilir. Profesörler ve öğrenciler arasında oldukça yakın ve sıcak bir ilişki vardır. Öğrencilerin başarı durumlarını yakından takip eder ve sosyalleşmeleri adına her türlü desteği verirler.

Amerika’da Okurken Çalışmak

Amerika’da yabancı öğrencilerin eğitim vizesi ile çalışma imkanı eğitim kurumunun kampüsü dışında yoktur. Üniversite’de eğitim alan öğrenciler, okulun kampüsünde, kafeteryada, öğrenci işleri ofisinde, spor tesisleri, kütüphane gibi merkezlerde okul dönemi içinde part time olarak yaz tatili zamanlarında ise full time çalışabilirler.

Amerika Yaz Okulları

Amerika’da yaz okulları Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen programlar arasında yer almaktadır. Amerika Yaz Okulları genellikle okulların kapalı olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında minimum 2 hafta ile 6 hafta arasında öğrencilerin katılabileceği programlar sunmaktadırlar. Öğrenciler Amerika Yaz Okulu Programlarında İngilizcelerini pratik ederek, geziler ve sosyal aktiviteler ile de güzel bir tatil geçirebilirler.

Yaz Okullarında öğrenciler ya büyük üniversitelerin ya da liselerin kampüslerinde programlara katılabilirler. Böylece kampüslerin sunduğu tüm avantajları da kullanabilirler. Yaz Okulu Programlarında öğrenciler genellikle haftada 15-20 ders İngilizce eğitimi ve arta kalan zamanlarda da sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler ile birlikte hafta sonu gezilerine katılabilirler.

Amerika’da Aktiviteli Yaz Kampları

Bu programlar genellikle, haftada 15 ya da 20 ders İngilizce eğitimi ve daha sonrasında kültürel geziler, sportif ve kültürel aktivitelerden oluşan programlardır. Süreleri genellikle 2-6 hafta arasında değişir. Genellikle 10-18 yaş gruplarına yöneliktir. Florida, California, New York bu tip kamplar için en çok tercih edilen eyaletler arasındadır. Öğrenciler genellikle seçmiş okudukları üniversite yada lisenin yatılı yurtlarını konaklama olarak kullanırlar. Her 10-15 kişilik öğrenci grubundan sorumlu olan bir öğretmen tüm aktivite ve gezilerde koordinasyonu sağlamaktadır.

Amerika’da Kredili Yaz Okulları

Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almayı planlayan tüm lise öğrencileri için hazırlanmış hem İngilizce dilini geliştirmeye yönelik, hem TOEFL ya da SAT gibi sınavlara hazırlık hem de bulunduğu üniversitenin kredili yaz okulu derslerinden seçme imkanı sunan programlardır. Üniversitede alınan dersleri başarı ile tamamlama karşılığında okuldan transkript alınmaktadır hatta birçok üniversite alınan bu kredili dersleri daha sonra üniversiteye başlandığında sayabilmektedir.

Amerika Dil Okulları

Amerika dil okulları Türk öğrenciler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Amerika dil kursları eğitim programlarının sürelerini genellikle minimum 2 hafta ile ilk etapta maksimum 1 yıl olarak belirleyebilirler. Amerika’da öğrenci vizesi ile bulunan öğrenciler dil eğitimi programlarını ülke içinde de uzatabilmektedirler. Amerika dil okullarında birçok farklı dil eğitimi programı sunulmaktadır. Bunların arasında Genel-Yoğun İngilizce, Sınav Hazırlık Programları (TOEFL, SAT, GMAT, GRE), İş İngilizcesi, Profesyoneller için programlar, Mesleki İngilizce programları sayılabilir.

Genel İngilizce Programları

Amerika’da Genel İngilizce Programları hemen hemen bütün okullar tarafından verilmektedir. Bu eğitimin haftalık ders saati genellikle 20’dir ve program, okuma, yazma, dinleme, konuşma ve gramer gibi İngilizcenin tüm alanlarını içermektedir.

Uzun Dönem Paket Programları

Uzun dönem paket programları genellikle 20, 24, 32, 36 haftalar gibi uzun süreli eğitimi kapsamaktadır. Uzun dönem paket programlarının en önemli özelliği programa başlangıç tarihlerinin Genel ya da Yoğun İngilizce Programlarında olduğu gibi esnek olamayışıdır. Bu programlara genellikle senede 4 kez, Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında başlamak mümkündür.

TOEFL Hazırlık Programları

TOEFL sınavı, ana dili İngilizce olmayan tüm öğrencilerin başta Amerika olmak üzere birçok İngilizce konuşulan veya konuşulmayan fakat İngilizce Lisans veya yüksek Lisans Programları sunan ülkede eğitim alabilmek için girmeleri gereken bir İngilizce yeterlilik sınavıdır.

TOEFL sınavı 4 bölümden oluşmaktadır ve yaklaşık 3,5-4 saat içinde tamamlanır. Sınav speaking yani konuşma bölümü dahil tamamen online olarak bilgisayar başında yapılır. TOEFL sınavında dinleme, gramer, okuma, yazma ve konuşma bölümleri yer almaktadır.

Amerika’da ki birçok dil okulu TOEFL Hazırlık konusunda öğrencilere kurslar vermektedir. TOEFL Hazırlık Programlarına katılacak olan öğrencilerin genellikle belli bir seviyede İngilizce seviyesine ve bilgisine ulaşmış olmaları beklenir. Programlar genelde sabahtan Genel İngilizce ve öğleden sonra sınav hazırlık şeklinde düzenlenmektedir.

SAT Hazırlık Programları

SAT Amerika’nın tüm vatandaşlarının girmesini mecbur tuttuğu bir sınavdır. Amerika’da birçok üniversite bu sınavı yabancı öğrencilerden istemezken sıralaması yüksek olan bazı iyi üniversiteler isteyebilmektedir. Sınav, çok kısa olarak okuma, matematik ve yazma bilgilerinizi ölçer. Amerika’da birçok üniversite SAT sınavını burs verme kriteri olarak da kullanmaktadır.

Amerika’da SAT Sınavına hazırlık veren özel dil okulları vardır. SAT Sınavına hazırlık genellikle İngilizce seviyesi iyi olan ve bu sınavlarda başarı elde etmek isteyen öğrencilere sınav taktiklerini öğretmek adına verilir.

GMAT, GRE Hazırlık Programları

GMAT sınavı özellikle Amerika ve daha sonra da Avrupa ve dünyada İngilizce Yüksek Lisans Programı sunan bir çok ülkede  İşletme ve dalları ile ilgili bölümler tercih eden tüm öğrencilerin girmeleri gereken bir ölçme sınavıdır.  GMAT sınavı, İngilizce sözel, sayısal, analitik ve sözel kompozisyon yeterliliklerinizi ölçen bir sınavdır. Sınav süresi 3,5-4 saattir.

GRE ise Amerika veya İngilizce eğitim veren diğer ülkelerde İşletme dışında yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin girmesi gerekli olan sınavdır.

GMAT ve GRE sınavlarına hazırlık programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin çok iyi olması gerekmektedir. Ders saatleri genel olarak azdır çünkü bu programlar İngilizce öğretmeye yönelik değil testte başarılı olabilmek için taktikleri öğretmek ile ilgilenir. Bu nedenlerle süreleri genellikle 4-12 hafta arasında olmaktadır.

İş İngilizcesi Programları

İş İngilizcesi programları genellikle haftalık 25-30 saatlik derslerle sabahtan Genel İngilizce, öğleden sonra da İş İngilizcesi şeklinde derslerle yapılmaktadır. İş İngilizcesi Programına katılacak olan öğrencilerine İngilizce seviyelerinin en az Upper-Intermediate seviyesinde olması beklenmektedir. İş İngilizcesi Programında İngilizcenin modülleri değil, iş hayatında dilin nasıl kullanılacağı öğretilmektedir. Genellikle süreleri 4-8 hafta şeklindedir ve başlangıç tarihleri de oldukça esnektir. İş İngilizce programları Amerika’da birçok dil okulunda verilmektedir.

Mesleki İngilizce Programları

Bu programlarda genellikle yeni mezun öğrencilerin ya da hali hazırda iş hayatında girmiş çalışanların kendi alanlarındaki mesleki terminolojiyi öğrenebilmeleri için hazırlanmış programlardır. Amerika’da hemen hemen birçok özel dil okulunda özellikle belirli alanlarda Mesleki İngilizce Programları verilmektedir. İşletme, Pazarlama, Hukuk, Tıp, İş İngilizcesi, Turizm İngilizcesi gibi sektörler bu alanda en çok tercih edilen mesleki programlar arasında yer almaktadır.

Hukuk İngilizcesi Programları

Hukuk İngilizcesi Programları Amerika’da özellikle hukuk alanında görev yapan profesyoneller ve hukuk fakültesi öğrencileri için dizayn edilmiştir. Programlara katılmak için ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak şarttır ve katılan öğrenciler hem İngilizcelerini geliştirirler hem hukuki terimlerin İngilizcelerini öğrenirler hem de Amerikan Hukuk sistemi hakkında bir bakış açısı kazanırlar.

Programlar genellikle Ocak, Mart, Haziran, Eylül olmak üzere sene 4 ana dönemde başlar, ve 4-12 hafta arasında sürebilir ve haftalık ders saati yaklaşık 25 saattir.

Tıp İngilizcesi Programları

Tıp alanıyla ilgili dersler alan tüm öğrenciler ve sağlık alanında görev yapan kişiler Tıp İngilizcesi Programlarına katılabilirler.  Programda genellikle Tıp Hayatı ile ilgili İngilizce terimler terminoloji ve anlatım biçimleri işlenmektedir. Programa katılabilmek için İngilizce seviyesi High Intermediate  olması gerekmektedir. Programlar genellikle yaz aylarında 4 haftalık dönemler halinde düzenlenmiştir.

Teacher Training Programları

Bu program hali hazırda İngilizce Öğretmenliği yapan ya da yapmaya aday olan kişiler için tasarlanmıştır. Bu programa katılacak olan adayların İngilizce dili ile hiç bir problemi olmaması gerekir. Programlar genellikle TEFL ya da TESOL olarak adlandırılabilir. TEFL Programları özel dil okulları tarafından sunulabildiği gibi sıralamalara girmiş üniversitelerin extension programları tarafından da verilmektedir. Programlar genellikle kısa sürelidir ve senenin belirli aylarında başlar. Bazı programlar sadece bilgi ve eğitim amaçlı dil okulu sertifikası verirken bazıları ise bütün dünyada geçerli CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) , ve  DELTA (Diploma in English Language Teaching)  sınavlarına hazırlayabilir.

CELTA Programları daha önce hiç İngilizce öğretmenliği yapmamış ya da çok yeni başlamış öğretmenler adayları için uygun olan başlangıç düzeyi sertifikasıdır.

DELTA ise İngilizce öğretmenlik tecrübesine sahip kişilerin 3 farklı modül alarak katılabilecekleri üst düzey diploma programıdır ve bütün dünyada tanınmaktadır.

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika Türk öğrencilerin lisans eğitimi almak için tercih ettiği ülkeler arasında oldukça yüksek sıralarda yer almaktadır. Amerika’daki yükseköğrenim kurumları aşağıdaki şekilde kategorize edilmiştir.

-  State Colleges or Universities: Tamamen devlet tarafından finanse edilen okullar

-  Private Colleges or Universities: Devlet Üniversitelerine göre daha küçük ölçekli, eğitim ücreti olarak daha pahalı özel eğitim kurumları

-  Professional Schools: Sanat, Müzik, İşletme, Mühendislik gibi belirli alanlar üzerinde uzmanlaşmış eğitim seçenekleri sunan okullar

-  Institutes of Technology: Minimum 4 yıllık eğitim süresince bilim ve teknoloji üzerine eğitim veren okullar

Türk öğrencilerin Amerika’da Üniversite Eğitimi alabilmeleri için ÖSS sınavına girmelerine gerek yoktur. Öğrenciler, Hazırlık okumadan direk 1. sınıftan eğitime başlayabilirler bu durumda isterlerse TOEFL yada IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan yeterli puanları almaları gerekmektedir.  İngilizce seviyesi bu sınavlardan yeterli puanı almaya yetmeyecek olan öğrencilerde Amerika’da Hazırlık Eğitimi veren üniversitelere başvuru yaparak Hazırlık yılından okumaya başlayabilirler.

Amerika’da bulunan sıralaması çok yüksek elit üniversiteler grubu “Ivy League” olarak adlandırılmaktadır. En yüksek akademik standarda sahip olan üniversiteler olarak bilinen bu okullar arasında Harvard, Yale, Columbia, Princeton, Stanford, Cornell sayılabilir.

Amerikan kanunları gereği Amerika’da minimum 9 ay akademik eğitim tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra başlamak üzere toplam 1 yıl süre ile ülkede kalıp iş buldukları takdirde full time ücretli çalışma hakkına da sahip olurlar.

Amerika’da Master Eğitimi

Son belirlenen verilere göre bütün dünyadan tam 630.000 kişinin eğitim amacı için tercih ettiği Amerika, Yüksek Lisans Eğitimleri içinde aranan ülkeler arasında en üst sıralamalarda yer almaktadır.

Yüksek Lisans Programlarını tamamlamak genellikle 1,5-2 yıl sürmektedir.

Yüksek Lisans Başvurularında öğrencilerin İngilizce seviyelerini ispatlayabilmek için TOEFL veya IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birisinden ortalama IBT’den 79-100, IELTS’den ise 6.5 – 7.0 arası bir skor almaları gerekmektedir. Bunun dışında hemen hemen bütün üniversiteler, Amerikalılarda olduğu gibi yabancı öğrencilerin de başvuru yaptıkları bölüme göre GMAT ya da GRE sınavlarından birine mutlaka girmiş olmaları beklenmektedir.

Amerika’da Master Eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezun olduktan sonra ülkede kalarak 1 yıl çalışmaya izin veren OPT haklarını da kullanabilirler.

Amerika’da Yüksek Lisans başvurularında özellikle öğrencilerin başvuru yapacakları bölüm ile alakalı iş tecrübelerinin ve staj deneyimlerinin olup olmadığı önemli rol oynamaktadır.

Amerikada Master Eğitimi alabileceğiniz başlıca okullar şunlardır:

-  Boston University - School of Management Boston, MA

-  Yale University - School of Management  New Haven, CT

-  University of Colorado--Denver - Business School   Denver, CO

-  Massachusetts Institute of Technology - Sloan School of Management  Cambridge, MA

-  California State University--Los Angeles - College of Business & Economics LA, CA

-  Columbia University - School of Engineering and Applied Science   New York, NY

-  Louisiana Tech University  Ruston, LA

-  University of California--Davis - College of Engineering  Davis, CA

Amerika’da Doktora Eğitimi

Amerika’da Doktora programlarına katılabilmek için Master Eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir.

Amerika’da doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken sınavlar, TOEFL veya IELTS, ve bölüme göre değişmekle birlikte GMAT ya da GRE olarak belirlenmiştir.  Doktora süreleri ortalama 3-6 yıl arasında değişir.

Doktora programını başarı ile tamamlayan öğrenciler aynı zamanda eğitim aldıkları üniversitede ya da farklı üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışma amacıyla kalabilirler.

Amerika’da doktora eğitimi alabilmek için başvuru yapacak olan öğrencilerin öncelikle doktora eğitimi alacakları ana alanı belirlemeleri daha sonra da o alanın içinde çalışma yapacakları doktora konularını belirlemeleri gerekmektedir.

Amerikada Doktora Eğitimi alabileceğiniz başlıca okullar şunlardır:

-  Business Administration & Management, Columbia University in the City of New York,

-  Business Administration & Management, Georgia State University, Atlanta, GA

-  Business Administration & Management, Boston University, Boston, MA

-  Business Administration & Management, University of Houston, Houston, TX

Amerika’da Sertifika Eğitimi

Amerika’da sertifika veya diploma eğitimleri genellikle 2,5 - 3 - 6 - 9 aylık veya 1- 1,5 - 2 yıllık olarak verilebilir.

Sertifika programları çok değişik alanlarda veriliyor olmasıyla birlikte, İşletme, Pazarlama, Finans, Bilgisayar, Turizm gibi bölümler en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Sertifika Programlarında genellikle İngilizce Yeterlilik istenmektedir fakat birçok sertifika programı sunan okulun aynı zamanda İngilizce Dil Programları da olduğu için seviyesi yeterli olmayan öğrenciler eğitime dil kursundan başlayarak daha sonra da sertifika programına devam edebilirler.

Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika’da liseye girebilmek için öğrencilerin Türkiye’de en son devam ettikleri okuldaki başarılarına ve İngilizce dil seviyelerine bakılır. Birçok okul İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programları da sunabilmektedir.

Konaklamalar bazı okullarda Amerikalı aileler yanında bazılarında ise yatılı olarak okulun yurtlarında yapılabilmektedir.

Amerika'da lise eğitimi alabileceğiniz en popüler eyaletler arasında Florida, California, Virginia sayılabilir.

Amerika’da Eğitimde Candelas Kalitesi

Yabancı dil eğitiminde kalitesini kanıtlayan Candelas Eğitim, yurt dışı eğitim danışmanlığında da öğrencilerin beklentilerini üst düzeyde karşılıyor. Birçok ülkede olduğu gibi Amerika’da eğitim için de Candelas Eğitim’den danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim hizmetlerimiz hakkında detaylara ulaşabilir, sorularınızı +90 (312) 431 78 96 nolu telefondan bize ulaşarak iletebilirsiniz.

Tüm eğitimlerimizi dilediğiniz yerden Online alabileceğinizi biliyor musunuz?

Tüm eğitimlerimizi dilediğiniz yerden Online alabileceğinizi biliyor musunuz?

 

İlgili Yazılar

29 Kasım 2018, Perşembe

English Idioms for ESL / EFL Learners

Amerika'da eğitim hakkında genel ve temel bilgi içeren bu yazıyı okumak sizlere faydalı olacaktır.

29 Kasım 2018, Perşembe

English Idioms for ESL / EFL Learners (Part 2)

Amerika'da eğitim hakkında genel ve temel bilgi içeren bu yazıyı okumak sizlere faydalı olacaktır.

20 Eylül 2021, Pazartesi

YDS Soru Analizi

Amerika'da eğitim hakkında genel ve temel bilgi içeren bu yazıyı okumak sizlere faydalı olacaktır.

26 Aralık 2019, Perşembe

IELTS UKVI nedir?

Amerika'da eğitim hakkında genel ve temel bilgi içeren bu yazıyı okumak sizlere faydalı olacaktır.

21 Mart 2020, Cumartesi

Amerika'da Eğitim Hakkında

Amerika'da eğitim hakkında genel ve temel bilgi içeren bu yazıyı okumak sizlere faydalı olacaktır.