Birden Fazla Dil Konuşabilmek Mümkün mü?

Birden Fazla Dil Konuşabilmek Mümkün mü?

İki dilli çocuklar sözlük tanımına göre her iki dili de akıcı şekilde konuşması beklenen çocuktur ve benim de en özendiğim çocuktur. Çok dilli olmak ise ikiden fazla dili akıcı şekilde konuşmaktır. Bunu bazı aileler çocuklarına çok etkili bir biçimde aktarabilirken bazıları bu konuda aynı başarıyı sergileyemiyor maalesef. 2 örnekle devam etmek istiyorum.

Çift Dilli Çocuklar

Brighton’da tanıştığım İsviçre’den gelen ve aslında Perulu olduğunu söyleyip neredeyse sınıftaki tüm dilleri konuşan arkadaşımdan bahsedeyim size. Bu arkadaşım sanırım çok dilli kategorisine giriyor. Çünkü Fransızca, İspanyolca, Almanca dillerini anadil seviyesinde iyi konuşurken aynı zamanda İngilizce seviyesi de C1 idi. Sebebi ise oldukça basit duracak fakat yaşadığı ülkenin değişmesinden kaynaklanmış. 11 yaşına kadar Peru’da yaşayan arkadaşım Güney Amerika İspanyolcası konuşuyormuş o zamanlar. Fakat İsviçre’ye taşınmalarının ardından İspanyolca dersleri de almış ve şu an her iki İspanyolcaya da hakim. 11 yaşından beri İsviçre’de yaşamasından kaynaklı olarak da İsviçre’nin Alman dili konuşulan kesiminde bu dili öğrenmiş. Okuldaki zorunlu Fransızca öğrenimi ve İsviçre’nin diğer kısmında Fransızca konuşulması sebebiyle bu dili de öğrenen arkadaşım İngilizcenin dünya dili olmasından dolayı İngilizcesini de hem okul yoluyla hem de kendi çabalarıyla geliştirmiş ve ortaya böyle bir tablo çıkmış. Sınıftaki Fransız, Latin Amerikalı, İspanyol, Alman olan herkesle onların dilinde konuşabiliyordu. Gerçekten buna şahit olduktan sonra bir lisan bir insan sözüne hak verdim.

 

çift dilli çocuklar yetiştirmek

 

Çift Dilli Çocuk Yetiştirmek yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer örneğimiz ise bir miktar başarısız diyebiliriz. Londra’da evlerinde beni bir hafta ağırlayan ailenin çocukları “bilingual” olmayı teğet geçmişler. Babaları Türk, anneleri ise İspanyol. Göçmen ailemizin çocuklarının tek konuşabildiği dil ise İngilizce. Ancak garip bir şekilde hem İspanyolcayı hem de Türkçe’yi konuşamasalar da anlayabiliyorlar. Küçükken baba Türkçe, anne İspanyolca öğrenmeleri için çabalayarak her iki dile de maruz bırakmış çocukları. Ancak bir süre sonra çocuklarda iletişim bozukluğu, iki dili birbirine karıştırma, doğru kelimeyi bulamama problemleri ile karşılaşınca bunu yapmayı bırakmışlar. Ortak dil İngilizce konuşmaya başlamışlar. Ama örneğin kız ile iletişim kurarken bir süre ben Türkçe konuştum, o ise bana İngilizce karşılık verdi ve sohbet ilerledi. Nasıl anlayabiliyorsun diye sorduğumda “Bilmiyorum sadece anlayabiliyorum ama karşılık veremiyorum.” demişti. Sanırım elime böyle bir şans geçseydi çocuğumun birçok dili öğrenebilmesi için tıbbi destek alarak bunu teşvik etmeye çalışırdım, çünkü karşınızdaki kişiyle onun dilinde haberleştiğinizde sohbetin tıkır tıkır işlemesinin verdiği zevk bana göre paha biçilemez bir deneyim.

  • 24 Nisan 2020, Cuma
,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Beş Adımda İngilizce Öğrenmek

Beş Adımda İngilizce Öğrenmek
SONRAKİ YAZI

YUKARI