Çocuklar evde nasıl İngilizce öğrenebilir?

ÇOCUKLAR EVDE NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİR?

Günümüzde çocukların İngilizce öğrenmesi artık olmazsa olmaz bir hal almıştır. Çocuklara evde İngilizce öğretirken bazı önemli yöntemler kullanmak gerekir. Uzmanlar yabancı dil öğretimine çok erken yaşlarda başlanılması gerektiğini söylemektedir. Bu yazıda, çocuklarının evde İngilizce öğrenmesini hedefleyen ailelere yönelik etkili tavsiyeler bulabilirsiniz.

Günlük İngilizce Kelime Çalışmaları

Düzenli olarak her gün bir İngilizce kelime öğreterek bu işe başlamak en doğrusu olacaktır.  Çocuk yeni bir kelime öğrendiğinde onun İngilizce karşılığını da öğretmelisiniz. İngilizce öğretmeye basit kelimelerden başlamalısınız. Renkler, hayvanlar, meyveler, sayılar ve sürekli kullanılan kelimelerden başlamalısınız. Evde bulunan objelerle bu öğretme sürecini keyifli hale getirmek mümkündür. Yemek yerken masada bulunan araç-gereç ve yemeklerle bu öğretmeye düzenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

İngilizce Şarkılar ve Çizgi Filmler

Gün içerisinde zaman zaman basit İngilizce şarkılar dinleterek çocuğunuzun İngilizce bilgi düzeyini artırabilirsiniz. Çocuğunuz basit şarkı sözlerini ve birkaç şarkıyı ezberlemeyi başarırsa o dilin fonetiğini de anlamış olacaktır. Ayrıca, basit konuşmalar için İngilizce çizgi filmleri izlettirirseniz, dil öğrenme süreci çocuğunuz için keyifli bir hale dönüşecektir. Çocuk bu izlediği filmlerde kelimelerin cümle içindeki kullanımlarını duyacağı için öğrenmesi daha ve kalıcı olacaktır. İzlediği çizgi filmlerdeki sahne ile kelimeler arasında ilişki kurulursa o dili öğrenme hızı da artacaktır. Yabancı dil öğretirken ne kadar fazla duyu organına hitap ederse o dili öğrenmesi daha kalıcı olacaktır.

İngilizce Hikaye Kitapları

Evde çocuklara İngilizce öğretirken İngilizce yazılmış hikâye kitaplarını onlarla birlikte okumak işe yarayacaktır. Bu tür hikâye kitapları genellikle 5 seviyeden oluşmaktadır. Çocuğunuzun bilgi seviyesi daha yüksek olsa dahi ilk seviyeden başlamak daha doğru olacaktır. Zaman içerisinde aşamalı olarak diğer seviyelere geçebilirsiniz.  Anlayamadığı yerlerde sözlükten yararlanabilirsiniz. Bunu yaparken çocuğu sıkmadan İngilizce öğretme sürecine devam etmelisiniz. Çocuğun sıkıldığını gözlemlediğiniz an zorlamadan bırakmasını sağlamalısınız. Kendisi istediği zaman ve istediği şekilde çalışma ortamını ayarlamanız daha yararlı olacaktır. Böylece çocuğunuz sürecin içinde kendini aktif bir özne olarak görebilecektir.

Her Alanda İngilizce’ye Maruz Bırakmak

Aslında evde çocuğa İngilizce öğretirken en güzel ve verimli olması için onu İngilizce ile baş başa bırakmalısınız. Oynadığı bilgisayar oyunları etkili bir yol olabilir. Ayrıca telefon dilini değiştirmek de etkili olacaktır. Yani çocuk İngilizceye ne kadar çok ihtiyaç duyacak olursa, o kadar öğrenme isteği ve gayreti artacaktır. Oyun oynarken duyduğu İngilizce kelimeleri zaman içerisinde öğrenmek durumunda kalacaktır. Ayrıca okulundaki İngilizce öğretmeni ile iletişimde olmanız daha sağlıklı ve doğru zeminde ilerlemenizi sağlayacaktır. Çocukların okulda öğrendiği konuları bilmeniz sizin evde yapacağınız ders programına olumlu destek sağlayacaktır. Aile içerisinde İngilizce kelimeleri ve basit cümleleri sık sık kullanmak onu İngilizce öğrenme içine farkında olmadan çekecek ve keyifli bir şekilde öğrenmesini sağlayacaktır. Örneğin; selam yerine hello, evden çıkarken good bye gibi.

Sosyal Ortamlar

Öğrendiği kelimeleri tekrar etmesini sağlamak ve özgüvenini diri tutabilmek adına ya arkadaşlarına ya da aile içindeki bireylere öğretmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk bildiklerini başkalarına anlatmaya çalışırken hem tekrar etmiş olacak hem de öğrendiklerini daha iyi anlayacaktır Unutulmaması gereken önemli bir nokta şudur, çocuklar başarı sağladıkları her işi severler. Okulda da bu öğrendiklerini yapmasını sağlayabilirsiniz. Her gün yeni birkaç kelime öğrenmek onun kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğun yaptıklarını takdir ederseniz öğrendiklerinin kendisinin övülmesine neden olduğunu görünce artık bunu sürekli hale getirmek için gayret edecektir. Çocuklar için övülmek ve takdir edilmek eğitim açısından çok önemlidir.

Teknoloji Kullanımı

Evde İngilizce öğretirken teknolojiyi çok iyi ve yerinde kullanmak önemlidir. İnternet sitelerini, mobil uygulamaları bu süreçte kullanabilirsiniz. Bilişim çağında her konuda bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Tek bir tuşla bilmek istediklerinize hızlı bir şekilde ve kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Teknoloji çağında olmanın nimetlerini doğru bir şekilde ve bilinçli olarak kullanmak İngilizce öğrenim sürecini hızlandıracaktır.

Yetişkinlere göre çocukların yabancı dil öğrenimin daha kolay olduğu bilinmektedir. Ancak çocuğun öğrendiklerini sık sık tekrar etmesini sağlamalısınız. Aslolan bu eğitimin düzenli bir şekilde ve aksatmadan gerçekleşmesini sağlamaktır. Kullanılmadığında dil, çabuk unutulan bir şeydir. Bu nedenle çocuğun öğrendiği kelimeleri sık sık tekrar etmesi gerekecektir.

Candelas online eğitim sistemi ile bu öğretme işini daha başarılı sonuçlar almanız için kullanmanız çok büyük katkılar sunacaktır. Candelas online dersler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

  • 30 Temmuz 2020, Perşembe
,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Evde İngilizce öğrenmek için pratik tavsiyeler

Evde İngilizce öğrenmek için pratik tavsiyeler
SONRAKİ YAZI

YUKARI