Dünyada En Çok Kullanılan Diller

DÜNYADA EN ÇOK KULLANILAN DİLLER

Dünya üzerindeki konuşulan dil sayısını, UNESCO 6 bin üzerinde tahmin etmektedir. Bu dillerden bazıları geniş coğrafyalarda konuşulurken, bazıları da küçük coğrafyalar üzerinde konuşulmaktadır. Dünyada geniş coğrafyalar üzerinde kullanılmakta olan diller çoğu insanın birbiriyle iletişim kurmasını sağlamaktadır. Dünyada konuşulan dillerin %40’ı yok olma tehlikesi yaşamaktadır. Yapılan tahminlere göre dünyadaki konuşulan bu diller her iki haftada bir yok olmaktadır. Var olan bir dilin bir süre sonra yok olması demek sadece o dilin kaybolması, ortadan kalkması demek değildir. Aynı zamanda entelektüel ve kültürel ortamın da kaybolması demektir.

Dil, insanların birbiriyle anlaşmasını iletişim kurmasını sağlayan doğal olan bir araçtır. Her dilin kendine özgü kuralları ve özellikleri vardır. Bu kurallar içerisinde varlığını sürdürerek insanlar arasında geçmişten geleceğe bir köprü görevi yapar. Bu yazıda, dünyadaki en popüler diller hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Dünyada En Çok Hangi Diller Konuşuluyor?

Çince, dünyada 1,3 milyar insanın kullandığı bir dil olarak 1. sırayı almaktadır. Aslında Çinceyi en çok konuşulan dil olarak sağlayan unsur Çin Halk Cumhuriyetinin nüfusunun çok kalabalık olmasıdır. 2. sırada İngilizce olup 1 milyar kişi tarafından konuşulmaktadır. Böylece Çince ve İngilizce dünyadaki en çok konuşulan diller arasında tanımlanmıştır. Dünyada en çok konuşulan dillerden 3.sü de İspanyolca’dır. 450 milyon kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilmektedir. Hint yarımadasında konuşulan bir dil olan Hintçe, nüfusunun Çin gibi çok kalabalık oluşumundan dolayı 4. sırada yer almaktadır. Dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında Arapça ise 5. sırada gelmektedir. Bu dil, Arap coğrafyasının nüfusunun kalabalık olmasının yanında dini sebeplerden dolayı da dünyada en çok konuşulan diller arasına girmiştir.

1. Çince

Çin nüfusunun çok kalabalık olması dışında son yıllarda ülkenin gelişen teknolojisi ve ekonomisi de bu dilin popüler hale gelmesini sağlamıştır. Çince, dünyada en çok konuşulan dil olması özelliğinden dolayı Birleşmiş Milletler resmi dilleri arasında yerini almıştır. Çin alfabesinin kendine özgü bir yazı sistemi vardır. Alfabenin yaklaşık olarak 3500 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Çince dil yapısı ve özellikleriyle Doğu Asya dilleri üzerinde fazlaca etki sahibi olmuştur. Çin dilinde her kelime için bir karakter vardır. Bu karakter yan yana gelerek kelime oluşturmaz. Çin hükümeti 1954 yılında ortaya koyduğu bir politikayla geleneksel karakter ile yazı yazmayı basitleştirmiştir. Uyguladığı bu politika sonucunda kolaylaşmış karakterler sayesinde Çince okuma ve yazma daha kolay hale gelmiştir.

Çincenin kullanımı ülkenin farklı bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Ülkede farklı bölgelere göre Çinceye ait lehçeler konuşulmaktadır. Bu lehçeler arasında en çok konuşulanları Mandarin olarak bilinmektedir. Bu lehçe ülkenin resmi dilidir.

Ülkede çok iyi eğitim almış bir kişi 5000 ile 7000 arasında karakter bilmektedir. Kişinin bir gazete okuyabilmesi için en az 3000 karakter bilmesi gerekir. Çinceyi öğrenirken en önemli olan nokta tonlama sistemidir. Bu dili öğrenmeye karar veren kişilerin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde Çince öğrenmek artık insanlara kariyer anlamında büyük yarar sağlayacaktır. Son yıllarda ülkenin gelişen ekonomisi ile birlikte Çince bilmek ekonomik anlamda da fark yaratmaktadır. Ancak Çincenin öğrenilmesi uzun zaman alan, zor bir dil olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

2. İngilizce

Batı Germen dilleri arasında yer alan İngilizce Hint-Avrupa dil ailesinde bulunur. İngilizce dünya dili olma özelliği taşıdığından, küresel bir dil olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın neresine giderseniz gidin İngilizce biliyorsanız herhangi bir sorun yaşamadan o ülkenin insanlarıyla iletişim kurabilirsiniz. İngilizce bilim, diplomasi, iletişim, medya ve havacılık gibi alanlarda egemen durumda olan uluslararası bir dildir. İngiltere tarihte bir sömürge imparatorluğu olmasından dolayı İngilizce dili de bu kadar büyük bir coğrafyaya yayılabilmiştir.

İngilizce günümüzde birçok ülkenin resmi dili olmasının yanında Birleşmiş Milletler’de de resmi dil olarak kullanılmaktadır. Dünyadaki her 4 kişiden 1’i İngilizce bilmektedir. İngilizce Dünyada depolanan bilgilerin %80’inin İngilizce olduğu tahmin edilmektedir.

3. İspanyolca

Resmi dil olarak en çok ülke tarafından kabul edilen dil İspanyolcadır. İspanyolca ayrıca ABD’de İngilizce’den sonra en çok konuşulan dildir. İspanyolca  uluslararası ve bölgeler arası birçok organizasyonda resmi dil olarak kullanılır. Hint-Avrupa dil ailesine ait olan İspanyolcanın kökeni Kastilya bölgesine dayanmaktadır. Dil olarak en çok Portekizce ile benzerlikler taşımaktadır. İspanyolcanın Fransızca ve İtalyanca ile de benzer yanları bulunur.

  • 24 Ağustos 2020, Pazartesi
,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Etkili İngilizce Öğrenmek İçin 5 Tavsiye

Etkili İngilizce Öğrenmek İçin 5 Tavsiye
SONRAKİ YAZI

YUKARI