Estonya'da eğitim

Baltık ülkesi olan Estonya’da halk etnik yapıları bakımından Finlandiyalılar'a benzer. Estonya 2002 yılında Avrupa Birliği ile yaptığı müzakereleri tamamlamış, 29 Mart 2004'te NATO'ya, 1 Mayıs 2004'te ise Avrupa Birliği'ne üye olmuştur.

Estonya, birliğin genişleme sürecinde, yeni üye ülkeler arasında ekonomisi en güçlü ülkelerden biridir. Estonya'nın yaklaşık %70'i etnik Estonlar, bir çoğu Sovyetler Birliği döneminde buraya yerleşmiş olan ve Ülkede "Rusça konuşan insanlar" olarak tabir edilen Rus, Beyaz Rus, Ukraynalı, Tatar ve Azeri kökenli azınlıklardan oluşur.

Başkent Tallinn'nin de içinde bulunduğu Ida-Virumaa bölgesi ülkenin en gelişmiş bölgelerinden biridir. Başkent Tallinn Helsinki’ye 85 km. St. Petersburg’a 395 km ve Stockholm’a 405 km. mesafededir.

Ülkenin resmi dili Turkce’nin de bagli oldugu dil grubunda olan Estonca'dır. Rusça ülke içinde ağırlıklı olarak konuşulan dillerden biridir. Başkenti Tallinn’dir. Çoğunluğu kireç taşı ile kaplı ülkenin %47'sı ormanlardan oluşur. Estonya çoğunluğu çok küçük olan 1.400 göle sahiptir. Bulardan en büyüğü 3.555 km² olan Peipsi Gölü'dür.Ekonomisi özellikle Bilişim Teknolojisi alanında güçlüdür. Türkiye ile saat farkı +2’dir. Ülke kodu 372’dir.

Estonya Eğitim Sistemi

Estonya’da bulunan 620 okulun 519’u Estonyaca konuşan, 81 ‘i Rusça konuşan ve 20’si Rusça ve Estonyaca konuşabilen Estonyalılara eğitim vermektedir. Eğitim sistemi temel eğitim, orta öğrenim ve yüksek öğrenim olarak üç ana grupta toplanır. Ülkede 6’ sı özel toplam 13 üniversitede Lisans, Master ve Doktora programları bulunmaktadır.

Estonya, sınırlarından giriş için Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Vize başvuruları Estonya Ankara Büyük Elçiliği'ne yapılmaktadır. 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Estonya, Schengen vizesi bölgesinin bir parcası olmuştur.Ayrıca, öğrenciler okul saatleri dışında çalışabilirler. Başka bir çalışma iznine başvurmaları gerekmez.

Neden Estonya tercih edilebilir?

Ekonomik Koşullar iyidir, (1 EUR= 15.6466 EEK )

Para birimi Türk Lirasi’nin yaklasik 8’de biri kadardır,

Estonya Eğitim

Düşük yaşam maliyetlerine sahip bir ülkedir,

Tarihi ortam ve güzel bir yaşamı vardır,

Düşük eğitim ücretlerine sahip bir ülkedir,

Avrupa Birliği ülkesinde eğitim alma fırsatı sunmaktadır,

Kalabalık olmayan nüfusa sahiptir (~1.3 milyon),

Schengen ülkeler birliğinde olma fırsatı sunmaktadır,

Estonca ve Rusça öğrenme fırsatı sunmaktadır.

Estonya Modern bir bilgi toplumu olmayı hedeflemektedir.

Uluslararası öğrenciler için bir çok destek ve burs programları mevcuttur.

Estonya’da Yaşam Masrafları

Estonya’da aylık yaşam masrafları Batı Avrupa’daki masraflardan daha azdır. Örneğin, ortalama aylık yaşam masrafları yaklaşık şöyledir:

Barınma için yaklaşık 300 EURO – 500 EURO

Yeme-İçme için yaklaşık 300 EURO – 400 EUR

Yerel ulaşım için yaklaşık 30 EURO

Bunlara ilaveten kıyafet, kişisel ürünler, boş zaman ve sosyal aktiviteler ve diğer masraflar da eklenir.

Bazı Harcama Örnekleri

Tek bilet istasyondan alınırsa 13 EEK, şoförden alınırsa 20 EEK,

Taksi ücretleri: 35 EEK fixed rate + 8 EEK /km

Eski model bir araç- 1000 € - 1990 model ve öncesi

Ekmek fiyatı 10 EEK

BigMac öğle yemeği 50 EEK, bir kafede öğle yemeği yaklaşık 50 - 60 EEK

Meyve suyu 1 litre 15 EEK, bira 13 EEK

ESTONYA' DA YÜKSEK ÖĞRENİM

Akkredite edilmiş olan akademik program sayısı 100’den fazladır ve öğrenim dili İngilizce’dir.

Estonya Yükseköğretim Sistemi, akademik ve mesleki yüksek öğrenimden oluşur. Yükseköğretim kurumları, üniversite ve  meslek yüksekokullarından oluşmaktadır.

1 - LİSANS EĞİTİMİ

Lisans öğretim süresi genellikle 3 yıldır ve bu süre boyunca 180 ECTS* kredisi alınır (istisnai durumlarda ise 4 yıllık sürede 240 ECTS alınabilir). Lisans programını bitirenlere Lisans Diploması -  bakalaureusekraad - verilir.

Mesleki yüksek öğretiminde ilk aşama süresi, programa göre değişebilir: 3 veya 4 yıllık (180-240 kredi) olabilir; bu programı tamamlayanlara rakenduskõrgharidusõppe diplom olarak adlandırılan diploma verilir.

Yükseköğretimin (hem akademik hem mesleki olanın) bu ilk aşamasını tamamlayan öğrenciler ikinci aşama olarak yüksek lisans – magistrikraad – yapabilirler.

2 - YÜKSEK LİSANS - MASTER EĞİTİMİ

Yüksek lisans programlarının süresi genellikle 1-2 yıldır; kredi miktarı 60-120 ECTS kredisidir, ancak lisans programı ile birlikte beş yıldan (300 ECTS kredisinden) az olmamalıdır.

Ayrıca, iki aşamalık bu genel eğitim yapısı dışında Tıp, Eczacılık, Dişçilik, Veterinerlik, Mimarlik, İnşaat Mühendisliği gibi uzun süreli tek aşamalık programlar verilmektedir: süresi 5-6 yıldır, kredi miktarı 300-360 ECTS'dir.

3 - DOKTORA EĞİTİMİ

Doktora programının süresi genellikle 3-4 yıldır, bu programı tamamlayanlara Doktora Diploması – doktorikraad - verilmektedir.

Kayıt

Kayıtlar ile ilgili tüm işlemler, yükseköğretim kurumu tarafından yürütülür: aday öğrenciler geçiş başvurularını doğrudan geçmek istedikleri yükseköğretim kuruma yapmalıdır. Her aday, geçmek istediği yükseköğretim kurumu hakkında detaylı bilgi (başvuru prosedürü, konaklama imkanları, vize işlemleri vs) edinmek için kurumun yetkili makamına danışmalıdır.

Adayların,  yükseköğretim programlarına başvurabilmek için başvuru şartlarına uygun olan, Türkiye'den alınmış bir diplomaya sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca, tüm aday öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yeterli olması gerekmektedir. Uluslararası çapta tanınan dil yeterlilik sertifikaları kabul edilmektedir; bazı yükseköğretim kurumlarında ise seviye tespit sınavı düzenlenebilir.

Akademik yıl Eylül başında başlamakta, iki sömestirden oluşmaktadır.  Yabancı uyruklu öğrenciler genellikle sonbahar döneminde kabul edilmektedir.

Vize işlemleri

Öğrenci vizesi ve süreli oturma izni işlemleri ile ilgili konularda adayların üniversite yetkililerine danışmalarını önerilir. Ayrıca, vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi şu internet sayfalarında bulunur: Göçmenlik Bürosu www.mig.ee, Dışişleri Bakanlığı www.vm.ee, Estonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği www.estemb.org.tr

Eğitim ücretleri

İngilizce öğrenim verilen programların çoğu ücretlidir. Akademik yıl ücreti genellikle 1280 EUR (20 000 EEK) ile 5100 EUR (80 000 EEK) arasında değişmektedir. En yüksek ücretli programlar, Tıp, Hukuk,  İşletme ve Sosyal Bilimler'dir. Bazı durumlarda (örneğin Erasmus Mundus  programları, National Quality Award programları) eğitim ücreti, burs veren kurum tarafından tamamiyle karşılanmaktadır.

Eğitim Bursları

Yabancı uyruklu öğrencilere burs imkanları sunulmaktadır. 2008 yılında Eston Sosyal Vakfı ile Estonya Devleti işbirliğinde başlayan DoRa programı, Estonya üniversitelerine PhD derecesi almak üzere akkredite edilmiş doktora programlarına kayıt etmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için düşünülmüştür; programlar ise şunlardır: Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Malzeme Teknolojisi, Çevre Teknolojisi, Biyoteknoloji, Elektrik Mühendisliği, Sağlık.

Burs imkanları konusunda üniversitenizdeki yetkililere başvurmanız gerekmektedir. AB ülkeleri vatandaşlarının, öğrenim kredisi de başvurma hakkı vardır.

Eğitim Kalitesi

Estonya'da kalite güvencesi Avrupa Birliği Standartlarıyla (ESG) tam uyumludur. 2007 yılında, yabancı uyruklu öğrencileri yüksek öğretim programlarına kabul eden Estonya Yükseköğretim Kurumları tarafından  'Estonya Yükseköğretim Kurumlarının Uluslararasılaştırılmasında Uygulanabilir Pratikler Antlaşması' imzalanmıştır. Antlaşmaya göre, yabancı uyruklu öğrenciler ancak tamamiyle akredite edilmiş akademik programlara alınmalıdır. Ayrıca, tüm yükseköğretim kurumlarının yetkilileri, memleketlerini bırakıp yabancı bir ülkede eğitim görmeyi ve yaşamayı amaçlayan gençlere herhangi bir konuda yardımcı olmaktadır.

* ECTS- Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sistemi

Üniversiteler

UNIVERSITY OF TARTU www.ut.ee

1632 yılında kurulan üniversite Estonyanın en eski ve en büyük üniversitesidir, ve dünya sıralamasında ilk 600 de bulunmaktadır,

Bazı Fakülteler

Ekonomi ve İşletme,  Bilgisayar Bilimleri, Teoloji, Felsefe, Hukuk, Tıp, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Spor Bilimleri

Yıllık okul ücretleri 3000 Euro - 3500 Euro arası değişmektedir.

TALLINN UNIVERSITY www.tlu.ee

Sosyal Bilimler alanında büyük üne sahip üniversite Estonyanın en çok uluslararası öğrenci sayısına sahip üniversitesidir. Bölümleri arasında Türkolojide bulunmaktadır.

Bazı Fakülteler

Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Estonya Dili ve Kültürü, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Tarih, Informatik, Siyasi bilimler, Psikoloji, Slavik Diller ve Kültürü

Yıllık okul ücretleri 3200 Euro - 3500 Euro arasında değişmektedir.

ESTONIAN BUSINESS SCHOOL www.ebs.ee

Baltık ülkeleri arasında en eski özel üniversitedir, ve Turkiyede okuyan öğrenciler bu okula kredi transferi yaparak geçiş yapabilmektedir.

Bazı Fakülteler

İşletme Yönetimi, Yabancı Diller Fakültesi, Sosyal Bilimler

Yıllık okul ücretleri 5000-5250 Euro arasında değişmektedir.

ESTONIAN UNIVERSITY OF LIFE AND SCIENCES www.emu.ee

1951 yılında kurulan üniversite lisans eğitimi yanısıra İngilizce yüksek lisans programlarıda sunmaktadır.

Bazı Fakülteler

Ekonomi ve Sosyal Bilimler, Ziraat ve Çevre Çalışmaları, Veterinerlik, Teknoloji Bilimleri

Yıllık okul ücretleri 2000 Euro - 2500 Euro arasında değişmektedir.

ESTONIAN ACADEMY OF MUSIC AND THEATRE www.ema.edu.ee

1919 yılında kurulan bu akademi İngilizce yüksek lisans programlarına uluslararası öğrencileri kabul etmektedir, ve kabul koşulları oldukça uygundur. Müzikoloji başta olmak üzere oyunculuk, piyano, vurmalı ve üflemeli çalgılar alanında eğitim vermektedir.

Bazı Bölümler

Nefesli Çalgılar, Elektronik Müzik, Vokal Müzik, Koro Yönetimi, Üflemeli Çalgılar Topluluğu Yönetimi, Kompozisyon, Müzik Bilimi, Müzikal Enstruman Öğretmenliği, Müzik Eğitimi, Caz Müziği, Tiyatro Çalışmaları, Vurmalı Çalgılar, Piyano, Org, Klavsen, Kilise Müziği, Yaylı Çalgılar

Yıllık okul ücretleri  2200 Euro - 4600 Euro arasında değişmektedir.

ESTONIAN ACADEMY OF ARTS www.artun.ee

Animasyon alanında dünyanın en iyi eğitim veren üniversitelerinden birisidir. Uluslararası bir çok başarıya imza atmış bir okuldur.

Bazı Fakülteler

Animasyon, Fotoğrafçılık, Sinegrofi, Sanat ( Heykelcilik, Ressamlık, Seramik), Grafik Tasarım, Ürün Tasarım, Mimarlık, Sanat tarihi, Medya Çalışmaları, Kültür Koruma Çalışmaları, Güzel Sanatlar

Yıllık okul ücretleri 1800-4000 Euro arası değişmektedir.

TALLINN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY www.ttu.ee

Estonyanın İngilizce eğitim veren tek teknik okulu olup , yine Estonyanın en büyük ekonomi fakültesine sahiptir. Modern kampusleri, güzel yurt olanakları , ekonomi ve mühendislik alanında en iyi araştırma kütüphanesine sahiptir. Candelas International Education Tallinn Teknoloji Üniversitesi'nin resmi Türkiye temsilcisidir.

Bazı Lisans Alanları

Uluslararası İşletme  (Yıllık Ücreti: 3000 Euro)

Uluslararası İlişkiler (Yıllık Ücreti: 2700 Euro)

Hukuk (Yıllık Ücreti: 2580 Euro)

Yüksek lisans Alanları

Uluslararası İşletme Yönetimi (MBA) (Yıllık Ücreti: 3300 Euro)

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları (Yıllık Ücreti: 3000 Euro)

Hukuk (Yıllık Ücreti: 2880 Euro)

Yazılım Mühendisliği (Yıllık Ücreti: 3300 Euro)

Teknoloji Yönetimi (Yıllık Ücreti: 3000 Euro)

Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi (Yıllık Ücreti: 1800 Euro)

İletişim ve Haberleşme (Yıllık Ücreti: 2700 Euro)

Sağlık Bilimleri (Yıllık Ücreti: 1740 Euro)

Çevre Bilimleri Yönetimi (Yıllık Ücreti: 1800 Euro)

Sanal Güvenlik (Burslu)

Ayrıca Tallinn Teknoloji Üniversitesinde 2013 yılında bölümlerden bağımsız olarak İngilizce Hazırlık okulu açılmıştır. İngilizce bilginiz yetersiz ise hazırlık sınıfını okuyarak bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

Türkiye'de bir üniversiteye yerleşmiş iseniz yine 1 yıl hazırlık sınıfını burada okuyup tekrar Türkiye'ye dönüp burada eğitiminize devam edebilirsiniz.

Estonya ve Estonya'da eğitim hakkında çok daha detaylı bilgiyi aşağıdaki linkden bulabilirsiniz.

 

study in estonia

 

Daha detaylı bilgi ve kayıt için;

E-mail: info@candelasegitim.com

Telefon: 0 312 431 78 96

Mobil: 0 505 287 30 20

Tüm eğitimlerimizi dilediğiniz yerden Online alabileceğinizi biliyor musunuz?

Tüm eğitimlerimizi dilediğiniz yerden Online alabileceğinizi biliyor musunuz?

 

İlgili Yazılar

2 Mayıs 2020, Cumartesi

Estonya Eğitim Hakkında

Avrupa Birliği prestijli ülkesi Estonya'da Lisans, Master ve Doktora programları alabilirsiniz.

20 Aralık 2023, Çarşamba

Tallinn Üniversitesi Yaz İngilizce Kursu

Avrupa Birliği prestijli ülkesi Estonya'da Lisans, Master ve Doktora programları alabilirsiniz.

2 Mayıs 2020, Cumartesi

Estonya Tallinn Teknoloji Üniversitesi

Avrupa Birliği prestijli ülkesi Estonya'da Lisans, Master ve Doktora programları alabilirsiniz.

5 Mart 2020, Perşembe

Tartu Üniversitesi Estonya

Avrupa Birliği prestijli ülkesi Estonya'da Lisans, Master ve Doktora programları alabilirsiniz.