Haberler ile İngilizce Öğrenin

Haberler ile İngilizce Öğrenin

Evet, yanlış okumadınız. İngilizce haberler ile İngilizce öğrenmek çok daha kolay!

İngilizce öğrenmek isteyen çoğu kişinin başvurduğu belki de en kolay ve en etkili yöntemlerden biri İngilizce haberler izleyerek öğrenmek. İngilizce öğrenme tekniklerine kısaca göz atmak gerekirse ısrarla üzerinde durulan en önemli tekniklerden biri dinleme becerisi kazanarak öğrenme. İngilizce haberler de bu önemli teknik için biçilmiş kaftan. Neden mi? Çünkü İngilizce haberler izleyerek kelimelerin telaffuzunu, doğru ve hatasız söylem şekillerini öğrenmiş olacaksınız. Hem de öğrenmek istediğiniz dili konuşan toplumların gündemini de yakından takip etmiş olacaksınız. O toplumun günlük yaşantılarına, problemlerine, sevinçlerine, hüzünlerine kısacası onları anlatan her konuyu yakından takip etmiş ve o dili konuşan insanları yakından tanımış olacaksınız.

İngilizce Haberlerle Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

İngilizce öğrenmenin en etkili yollarından biri de sürekli İngilizce dinlemektir. Dil öğreniminde dinleyerek öğrenmenin önemi azımsanmayacak kadar büyüktür.  Ne kadar çok İngilizce kelime duyarsanız o kadar çok yeni kelime öğrenirsiniz. Ve ne kadar çok kelime dinlerseniz o kadar çok kelimenin doğru söylem şeklini kavramış olur, kelimeleri doğru telaffuz şekilleriyle öğrenmiş olursunuz. Kural oldukça basit: Ne kadar çok kelime dinlerseniz o kadar çok kelimeyi dağarcığınıza doğru söylem şekilleriyle eklersiniz.

Dinlemenin İngilizce öğrenimindeki yerini vurguladıktan sonra şimdi İngilizce haberler izleyerek nasıl İngilizce öğrenebilirsiniz adım adım açıklayalım:

Altyazılı Haber İzleyin

İnternetten ya da herhangi bir yabancı televizyon kanalından izleyeceğiniz haberlerin alt yazılı izleme seçeneğini mutlaka açın. İzlediğiniz haberlerdeki cümlelerin bir yandan doğru söylem şekillerini dinlerken bir yandan da Türkçe karşılıklarını mutlaka okuyun. İzlediğiniz spikerin ağız hareketlerine ve kelimelerin doğru telaffuzlarını dikkatlice dinleyin. Bu sayede cümlelerin ve günlük yaşamda sıklıkla kullanılan ifadelerin doğru söylem şekillerini yani telaffuzlarını eksiksiz bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Türkçe alt yazıları dinlediğiniz cümlelerle sıklıkla karşılaştırın.

Tekrar Edin

İzlediğiniz haber programını arada durdurarak, spikerin ağız hareketlerini ve kullandığı cümleleri aynı telaffuz şeklini yapabilene kadar tekrar edin.  Yılmadan ve bıkmadan yayını sürekli durdurup tekrar ederek izleyin. Bir süre sonra tıpkı haberi sunan spiker gibi İngilizce kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edebildiğinizi göreceksiniz. Zamanla duyduğunuz İngilizce kelimeleri eskisinden çok daha iyi anlayabileceksiniz.

İngilizce Çıktılar Alın

Dinlediğiniz İngilizce haberlerin yazılı çıktısını alarak kelimelerin yazılış şekillerini de öğrenin. Unutmayın ki İngilizce okunduğu gibi yazılan bir dil değildir. Dinleyerek öğrendiğiniz her kelimenin yazılış hâlini bilmezsiniz maalesef okumaları da hatalı yaparsınız. Çıktısını aldığınız İngilizce metinleri, izlediğiniz spikerle birlikte okuyun. Asla sessiz bir okumayı tercih etmeyin. Sesli bir şekilde, spikeri takip ederek okumanızı yapın. Böylelikle kelimelerin hem okunuş hem de yazılış şekillerini öğrenmiş olacaksınız.

İfadeleri Not Edin

İngilizce haberler izlediğinizde günlük ifadelerin neredeyse tümüne yakınını dinlemiş ve öğrenmiş olursunuz. Her gün düzenli olarak izlediğiniz haber programlarındaki ifadeleri not edin. Yazılış ve söyleyiş şekillerine çalışın. Haberlerdeki not ettiğiniz günlük ifadeler İngilizce konuşmak için en sık kullanacağınız ifadelerdir.

Evet, İngilizce öğrenmek aslında hiç de göründüğü kadar zor değil. Özellikle de İngilizce haberler izleyerek çok daha kolay. Unutmayın, İngilizce haberleri izlemek size sadece İngilizceyi öğretmekle kalmayacak aynı zamanda o toplumu yakından tanıma fırsatı sunacak. Cümlelerin, kullanılan ifadelerin doğru telaffuz şekillerini öğrenmiş olacaksınız. Hatta İngilizce kalıplaşmış sözleri, atasözlerini ve çok daha fazlasını öğrenmiş olacaksınız. Filmlerdeki hayali karakterler yerine gerçek karakterlerin ağzından kendi acılarını, sevinçlerini, gündemdeki olaylarını takip ederek İngilizceyi çok kısa sürede öğrenmiş olacaksınız.

  • 28 Aralık 2020, Pazartesi
, ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
IELTS Özel Ders Yararlı Olur mu?

IELTS Özel Ders Yararlı Olur mu?
SONRAKİ YAZI

YUKARI