İngilizce Kelime Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizce Kelime Öğrenmek İçin İpuçları

Düzenli olarak çalışmanız gereken kelime listeniz ne kadar büyük? 500, 1000 ve hatta 3000 kelimesi var mı? Kelime listesini çok hızlı bir şekilde oluşturmak kolaydır, ancak ileri İngilizce öğrencisiyken tüm kelimeleri çalışmaya devam etmek imkansızdır. Bu yazıda, zaman kaybetmeden ve en etkili biçimde kelime öğrenmenin yollarını bulabilirsiniz.

Hızlı Kelime Öğrenmek için Bağlam Kullanın

Bir kelimeyi gördüğünüzde anlamını kavramak veya bağlamda gerçek hayatta kullanıldığını duymak çok daha kolaydır. Kullanıldığı durumdan yola çıkarak kelimenin ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz. Bu nedenle, yeni kelimeyi ilk gördüğünüz duruma bağlayabilmeniz için her zaman ilginç videolar, makaleler, kitaplar veya ses parçaları incelemeniz gerekir. Mümkünse, kelimenin yeni kelime ile örnek bir cümle olarak kullanıldığını gördüğünüz orijinal cümleyi kullanın. Bu işlem, "bilinmeyen" bir kelimeyi, kelimenin nerede kullanıldığını hatırladığınız bir fikre bağlamanıza yardımcı olur.

Daha Hızlı Kelime Hatırlama

Deneyimlerimize göre, yeni kelimeleri öğrendikten sonra 1 gün içinde ilk kez incelediğimizde hatırlamak daha kolaydır. Yeni kelimeleri 1 hafta içinde 2 veya 3 kez incelediğimizde, onları başarılı bir şekilde öğrenmiş oluruz. Haftada 15 dakika, zihninizde uzun vadede kalacak kelimeleri hatırlamak için çalışmanız gerekir. Anahtar, söz konusu ilk hafta içinde kelimeleri 3 veya 4 kez görmek veya duymaktır.

Yeni kelimeleri gözden geçirmenin ve kelime dağarcığını başarıyla oluşturmanın en iyi yolu, video izlemek veya yeni kelimeleri ilk gördüğünüz makaleyi tekrar okumaktır. Bağlamın bir gözden geçirmesini alıyorsunuz ve aynı zamanda kelimeleri görüyorsunuz. Bu da önemli bir fırsattır.

"Eski" Kelime Listelerini Öğrenmek

Bir kelime sık kullanılırsa, öğrendikten kısa bir süre sonra görürsünüz. Bu nedenle, yeni bir kelimeyi unutursanız, muhtemelen çok sık kullanılmaz. Neden hiç kullanmayacağınız bir kelimeyi hatırlamaya çalışasınız? Kelime dağarcığı oluşturma fikri, sıkça kullanılacak kelimeleri bulmaktır.

Ayrıca, yeni kelimeler öğrendikten sonra (bunları bir hafta kadar inceledikten sonra), sesli olarak duyarsanız veya birkaç hafta boyunca yazılı olarak görürseniz, muhtemelen bunu tanıyacaksınız. Mümkün olduğu kadar dil ve kelime haznesi duyma, okuma veya deneyimleme şansına sahip olmak için kendinizi dil öğrenmeye ve maruz bırakmaya devam edin.

Bazen hatırlanması zor kelimeler bulursunuz çünkü buna benzer başka kelimeler öğrenmediniz. İngilizce kelime dağarcığınız büyüdükçe, daha gelişmiş kelime dağarcığını ve garip kelimeleri hatırlamak daha kolay hale gelecektir, çünkü bunları İngilizce'ye benzeyen diğer kelimelere bağlayabileceksiniz.

Eğer bir kelimeyi hatırlayamıyorsanız, daha fazla uğraşmayın. Çalışmayı bırakın. Henüz yeni kelimeyi veya kelime öbeğini öğrenmeye hazır değilsiniz. Önemli bir ifade veya kelime ise, sık kullanıldığını göreceksiniz ve her seferinde daha tanıdık hale gelecektir.

Gerçek konuşmaları kullanarak kelime dağarcığı oluşturun. Konuşma ve dinleme becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmek için etkili öğrenme yolları gösterdiğimiz Candelas Online Eğitim kurslarımıza katılabilirsiniz.

İngilizce Özel Ders | Birebir İngilizce Ders | Ankara İngilizce Kursu | İngilizce Kursu Ankara Online İngilizce Ders | İngilizce Özel Ders Online 

  • 9 Mayıs 2020, Cumartesi
, ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Daha Hızlı İngilizce Öğrenmenin 4 Yolu

Daha Hızlı İngilizce Öğrenmenin 4 Yolu
SONRAKİ YAZI

YUKARI