İngilizce Öğrenirken Karşılaşılan Zorluklar

İngilizce Öğrenirken Karşılaşılan Zorluklar

Ülkemizde İngilizce eğitimi uzun yıllardır verilmektedir buna rağmen İngilizce bilgimiz oldukça azdır. Bunun sebepleri arasında verilen eğitimin kalitesinin ilk sırada olmasının haricinde dil öğrenirken bazı zorluklarla başa çıkabilmek için çeşitli yöntemleri bilmememiz de etkilidir. İngilizce öğrenmeye başlayan, devam eden ve İngilizceyi bilen kişiler sizlere İngilizce öğrenirken karşılaştıkları zorlukları anlattıklarında bu zorlukların bazıları kişiye özel olsa da bazıları herkes için ortaktır. Bir dil öğrenirken karşınıza çıkabilecek en önemli sorunlardan birisi bilmediğiniz kelimeyi öğrenme sürecinizdir.

1. Kelimeleri Unutmak

Ana dilinizde hemen hemen her kelimeyi biliyorsunuzdur ya da kulak aşinalığı vardır. Bunda doğduğunuz andan itibaren ana dilinizi konuşan kişiler ile iletişim kurmanız ve ana dilinizi öğrenmeniz için vermiş olduğunuz mücadeleler etkilidir. Peki bir dili iyi bir şekilde öğrenmek için illa o dilin konuşulduğu yerde mi doğmanız gerekir? Çok sayıda yabancı diller bilen kişiler bunu nasıl başarmıştır? Bu ve bunun gibi soruların cevabı oldukça basittir. Olay bir dili hangi tekniklerle öğrendiğinizde saklıdır. İngilizce konuşabilmek, anlayabilmek ve İngilizce bir metni okuyabilmek için kelime haznenizin geniş olması gerekir. Bilmediğiniz İngilizce kelimeleri öğrenmeye çalıştığınız anda hafızanızda o kelime yer eder lakin ilerleyen süreçlerde o kelimeyi unutabilirsiniz. Sizlere bu zorluğa karşı direnç gösterebilmeniz için kelime kartlarını kullanmanızı öneririz. Bilmediğiniz kelimeleri küçük kartlara yazarak gün içerisinde bu kartlara bakarak bu kelimeyi kalıcı hafızanıza almanız mümkün. Düzenli olarak çalışmanız gereken bu kartlardaki kelimeleri de cümle içerisinde kullandığınız zaman öğrendiğiniz kelimeyi unutmanız bir hayli güç olmaktadır.

2. Akıcı Konuşamamak

Herhangi bir yabancı dili öğrenirken karşılaşılan en büyük zorluklardan birisi de konuşmaktır. İngilizceyi iyi bir şekilde konuşmak istiyorsanız, konuşurken kuracağınız cümlenin yapısı ve cümledeki kelimeleri hızlı bir şekilde düşünmeniz ve bunun yanında telaffuzunuzun da iyi olması gerekir. Bu bahsettiğimiz gereklilikler ilk başta göze zor olarak gelse de üzerine gittiğiniz takdirde aşamayacağınız engeller değildir. Öğrendiğiniz her bir kelimeyi, her bir cümle yapısını konuşmaya dökerek iyi bir konuşma egzersizi yapabilirsiniz. Çevrenizde İngilizce bilen ve konuşan insanlarla diyalog kurmanız da sizin konuşma becerinizi oldukça geliştirecektir. Çevrenizde İngilizce bilen ve konuşan kimse yok ise online konuşma sitelerini ya da uygulamalarını kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu metodların dışında sizlere çok pratik bir yol daha söylemek isteriz. Telefonunuzun kamerasında videoyu açın ve aynanın karşısına geçin. Karşınızda başka birisi varmış gibi konuşmaya başlayın ve bu diyaloğunuzu video kaydına alın. Konuşmanızın sonrasında videodan kendinizi izleyip kendinizde gördüğünüz eksiklikleri kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

3. Karşınızdaki Kişiyi Anlayamamak

İngilizce öğrenirken karşılaşılan en büyük zorlukların biri de birisiyle konuşurken ya da film veya dizi izlerken orada geçen kelimeleri anlayamamak. İlk olarak şunu söylemekte fayda var. Bu durum Dünyada bir tek sizin başınıza gelmedi. İngilizceyi iyi bir şekilde konuşan insanlarda bir zamanlar sizler gibi bu durumdan dolayı oldukça muzdaripti. İngilizce bir film ya da dizi izlediğinizde ilk zamanlarda filmi anlamadığınız gibi diyalog da geçen kelimeleri de iyi bir şekilde anlayamayabilirsiniz. Diyaloğu anlayamamanızda geçen kelimeleri ilk defa duyuyor olmanız ve kelimelerin telaffuzunu bilmiyor olmanız etkilidir. Bol bol dinleme çalışmaları yaparak, öğrendiğiniz her bir kelimenin telaffuzunu hafızanıza kaydederek İngilizce de en çok zorlanabileceğiniz dinlemeyi, zaman içerisinde çözebilirsiniz.

İngilizce öğrenirken karşınıza bu ve bunun dışında birçok zorluk çıkabilir. Bu zorlukları aşan birileri varsa sizler de aşabilirsiniz. Yeterki sizin bu zorlukları aşacak azminiz olsun.

  • 11 Ekim 2020, Pazar
, ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
İngilizce Öğrenmek Hayatımıza Ne Gibi Farklar Getirir?

İngilizce Öğrenmek Hayatımıza Ne Gibi Farklar Getirir?
SONRAKİ YAZI

YUKARI