İş Becerileri (Business Skills)

İş becerileri: Geri bildirim mi yapıyorsunuz?

Geri bildirim, personeli geliştiren ve motive eden en güçlü araçlardan biridir ancak buna rağmen, geri bildirim yapmaktan kaçınan birçok yönetici vardır ve yapsalar dahi, bu genelde yetersiz bir biçimde iletilmektedir. Sonuç ise, hüsrana uğramış bir personel gücü biçiminde yansımaktadır. İşte geri bildirim yaparken yapılmaması gereken şeylerden bazıları:

-   İltifat sandviçi yaklaşımını kullanmayın.

''O da ne?'' dediğinizi duyar gibiyim. Bu, bir övgüyle başlayıp ardından olumsuz bir şeyden bahsettiğiniz ve sonra söylemi tekrar bir övgüyle bitirdiğiniz durumdur. Bir göz atalım;

''Giydiğin tişörtü gerçekten beğendim. Gerçekten çok renkli.''

''Ancak bunun ofis için uygun olduğunu düşünmüyorum.''

''Ama tarzını sevdim.''

Sizce bu yaklaşımın nesi yanlış?

Ancak yine de tamamen yanlış anlaşılabilir. Alıcı tamamen ya övgüyü ya da eleştiriyi duyacaktır. Eğer eleştirel bir geri bildirim yapmak istiyorsanız bunu iltifatların arasında sandviç yapmayın. Doğrudan söyleyin.

-   Geri bildirimi bekletmeyin.

Eğer bir çalışanla ilgili bir sorun varsa, bu durumla hemen ilgilenmelisiniz. Bekleyip durumun daha da ilerlemesine izin vermemelisiniz çünkü sonrasında bunu açığa vurabilir hatta kişisel olarak algılayabilirsiniz. Düzenli geri bildirim yapmak doğal olarak gelişen bir şey haline gelmelidir. Bu, çalışanlarınızın işlerinde nasıl olduklarını ve onlardan nelerin beklendiğini bilmelerine yardımcı olur.

-   Yalnızca olumsuz geri bildirim yapmayın.

Sadece eleştirel geri bildirim yapan ancak iyi bir iş çıkarıldığında tek kelime dahi etmeyen yöneticilerden olmayın. Bu ciddi anlamda moral bozucu olabilir. İnsanlar iyi bir şey yaptıklarında da  bilmek isterler çünkü bu hem iyi hissettirir hem de bir sorumluluk hissi yaratır.

-   Genellemeyin, spesifik olun.

Geri bildirim yaparken belirli örneklerden bahsedin, genellemeyin. ''Rapor sunmakta yavaşsın.'' demek yerine, ''Son iki satış raporunu sunmakta geciktin.'' deyin. Aynı durum övgünüzü ya da olumlu geri bildiriminizi yaparken de geçerlidir. ''Harika iş çıkarıyorsun.'' demek yerine, ''Dergi için hazırladığın son makale mükemmeldi.'' deyin.

-   Geri bildirim yapmayı özel bir olay haline getirmeyin.

Daha fazla görmeyi istediğiniz davranışları cesaretlendirmek, kötü olan alışkanlıkların kökleşmesini önlemek ve açık bir iletişimi teşvik etmek için düzenli olarak geri bildirim yapmalısınız.

-   Nasıl değişebileceklerini söyleyin.

Düzeltici yönde bir geri bildirim yaparken, çalışanınızın geliştirmesi ya değiştirmesi gereken şeylerle ilgili somut ve detaylı bir tasvirde bulunun. Geliştirmelerini ya da değiştirmelerini istediğiniz şeylerin yapılması mümkün olan şeyler olması önemlidir.

-   Yıllık performans incelemesini beklemeyin.

Birçok yönetici düzenli ve yıl boyunca devam eden geri bildirimler yapmak yerine, geri bildirimde bulunmak için yıllık performans değerlendirmesini bekler. Yapılması gereken, yöneticinin düzenli aralıklarla bu geri bildirimleri yapması ve bunun çalışanlara sürpriz teşkil edecek bir durum haline gelmemesidir.

 

(english with a twist)

  • 8 Ocak 2019, Salı
, ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
İngilizce Dil Becerinizi Geliştirmek İçin 100 pratik yol

İngilizce Dil Becerinizi Geliştirmek İçin 100 pratik yol
SONRAKİ YAZI

YUKARI