Japonya'da Eğitim

Japonya’da Eğitim

Japonya’da hali hazırda 300.000’e yakın uluslararası öğrenci değişik seviyelerdeki okullarda (üniversiteler, ortaokullar, meslek okulları ve Japonya'daki diğer eğitim kurumları) öğrenim görmekte. 1980'li yılların başından itibaren Japonya’da öğrenim gören öğrenci sayısı hızla artmakta. Her ne kadar öğrencilerin büyük çoğunluğu Çin ve Vietnam gibi Asya Pasifik ülkelerinden geliyor olsa da Japonya’da dünyanın her tarafından öğrencilere rastlamak mümkün.

Vize

Yabancı uyruklu öğrencilerin Japonya'da okumak için öğrenci vizesi almaları gerekmekte. Öğrenci vizesi alabilmek için bir eğitim kurumunun sponsor olması gerekmekte.

Öğrenci vizesi sahipleri, okuldan ve göçmenlik bürosundan izin almadan ücret getiren herhangi bir faaliyette bulunamazlar. İzin alınmış olsa dahi öğrenciler haftada sadece belirli bir saatte çalışabilirler. Turist vizesi ile çalışmak ise tamamıyla yasak.

Japon Eğitim Sistemi

Japonya'da yüksek öğrenim 12 yıllık eğitimin tamamlanmasından sonra başlar: ilköğretim (6 yıllık ilkokul) ve ortaöğretim (3 yıllık ortaokul ve 3 yıllık lise). Uluslararası öğrencilerin kabul edilebileceği 5 tür yükseköğretim kurumu vardır; bunlar 1) Teknoloji yüksekokulları, 2) Meslek Yüksekokulları, 3) Ortaokullar, 4) Üniversiteler (lisans) ve 5) Enstitüler. Kurucu organlara bağlı olarak, bu yükseköğretim kurumları üç tipte sınıflandırılır: ulusal, yerel kamu ve özel.

Dil Okulları

Japonca dil okulları, özel dil okullarından, öğrencilerin üniversitelere kayıt yaptırmak için ihtiyaç duydukları hazırlık kursları sunan ve devlet tarafından tanınan kurumlara kadar geniş bir yelpazede faaliyet göstermekteler ve Japonya’nın pek çok şehirde bulunmaktalar. Tüm yeterlilik seviyeleri için dil okulları bulunduğu gibi birkaç haftalık kurslar ve bir yıldan uzun süren kurslar da mevcut.

Japonya’da eğitim

Üniversiteler

Uluslararası Öğrenciler İçin Japon Üniversitelerine Kabul Sınavı (EJU), uluslararası öğrencilerin Japonya’daki üniversitelere kabul sürecini kolaylaştıran standart bir sınav.

Sınav Japonca dili, bilim, matematik, Japonya ve Dünya konularındaki sorulardan oluşur ve yılda iki kez Japonya'da ve Japonya dışındaki bazı ülkelerde yapılır. Sınav Japonca veya İngilizce (Japonca dili bölümü hariç) olarak cevaplanabilir.

Neredeyse tüm ulusal üniversiteler ve birçok kamu ve özel üniversite EJU'yu uluslararası öğrenciler için kabul kriteri olarak kullanırken bazıları kendi giriş sınavlarını da yapmakta.

Japonya'da üniversitelerin çoğunda eğitim dili Japonca. Ancak az sayıda üniversite, tamamen İngilizce olarak verilen derslerle dört yıllık lisans derecesi sunmakta. Ayrıca, birkaç üniversite yüksek lisans ve / veya doktora düzeyinde bir veya daha fazla İngilizce bölümüne sahip.

Burslar ve Değişim Programları

Uluslararası öğrencilere yönelik burs programları Japon hükümeti, yerel yönetimler, Japonya Öğrenci Hizmetleri Örgütü (JASSO) ve Japonya ve yurtdışındaki özel kuruluşlar, vakıflar ve şirketler tarafından sağlanmakta.

Benzer şekilde, Japonya içinde ve dışında, ortaokul ve ortaokul öğrencilerinin Japonya'da öğrenim görmeleri ve Japonya'da yaşam deneyimleri için kısa vadeli değişim programları sunan çeşitli devlet kurumları, kuruluşlar ve eğitim kurumları da mevcut.

Japonya’da Yaşam

Uluslararası bir öğrencinin aylık ortalama giderleri (akademik ücretler hariç) yaklaşık 800 ABD Doları civarında olmakla birlikte büyük şehirlerde yaşam maliyeti dünyanın çoğunda olduğu gibi daha yüksek. Aylık harcamaların önemli bir bölümünü kira giderleri oluşturur. Ortalama olarak kiraya 300 ABD Doları civarında bir bütçe ayırmak gerekmekte.

Japonya'da ulusal bir sağlık sigortası sistemi mevcut. Üç ay veya daha uzun süre Japonya'da kalacak olan yabancıların Ulusal Sağlık Sigortası programına (NHI; “Kokuho” olarak da bilinir) kaydolmaları gerekir. Japonya'da üç aydan kısa bir süre okuyacak öğrenciler ise bu konuyla ilgili eğitim görecekleri okula başvurmalıdır.

Yıllık sağlık sigortası primi yaklaşık 200 ABD Doları’dır. Prim ikamet ettiğiniz şehre ve gelirinize göre değişir. Bulunduğunuz bölgede öğrenciler için bir prim indirim planı veya destek sistemi mevcut olabilir, bu nedenle yaşadığınız şehrin belediyesine başvurmalısınız.

Ulusal Sağlık Sigortası kapsamına girmeyen beklenmedik bir kaza vb. masrafları karşılamak için uluslararası öğrencilerin de katılabileceği kaza sigortası planları ve kişisel sorumluluk sigortası planları bulunmakta.

Candelas kalitesiyle yurt dışı eğitim danışmanlık hizmetimizden faydalanarak Japonya’da eğitimin kapılarını aralayabilirsiniz!

  • 5 Ocak 2020, Pazar
, , ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Kanada Eğitim

Kanada Eğitim
SONRAKİ YAZI

YUKARI