Türkler Neden İngilizce Öğrenemiyor?

TÜRKLER NEDEN İNGİLİZCE ÖĞRENEMİYOR?

Her zaman tüm zorlukların üstesinden gelen ve lügatlerinde adeta “imkânsız” kelimesine yer olmayan Türkler neden İngilizce öğrenemiyor? İngilizcenin en kolay dillerden biri olmasına rağmen neden Türkler bu dili öğrenemiyor? Asıl sorun nedir?

İngilizce eğitimine ilkokulda başlanıp, üniversiteye kadar devam etmesine rağmen, maalesef çoğu kişi okul yaşamı bittikten sonra bile İngilizce cümle kuramıyor. Oysa hepimizin bildiği gibi küçük yaşta dil eğitimi alınması daima daha kalıcıdır. Fakat buna rağmen okul bitiminde bir tane bile İngilizce cümle kurulamıyorsa ciddi bir sorun vardır demektir. Gelin Türkler neden İngilizce öğrenemiyor birlikte inceleyelim.

GRAMER BİLGİSİ

Maalesef İngilizce öğrenme konusunda gereğinden fazla gramer bilgisine önem veriyoruz. Türkçe dilbilgisi kurallarıyla İngilizce dilbilgisi kurallarını karıştırıyoruz. Türkçedeki kelimeler sondan eklenerek yeni bir kelime türetilirken aynı kuralı İngilizcede de uygulamaya çalışıyoruz.  Meselâ Türkçe kelimelerin sonlarına getirdiğimiz eklerle yeni bir kelime oluşturabilirken,  aynı anlamları İngilizcede olan kelimelerin yazılış ve okunuşları daha farklı.  Kelime bilgisinden çok gramer bilgisine önem verdiğimiz için de bu dili tam olarak kavrayamıyoruz.

TÜRKÇE DÜŞÜNEREK İNGİLİZCE KONUŞMA

Türklerin yaptığı en büyük hatalardan biri de İngilizce öğrenme ve İngilizce konuşma konusunda Türkçe düşünerek İngilizce konuşmaya çalışmalarıdır. İngilizce cümle kurulumunu Türkçe cümle kurulumu gibi düşünüp o şekilde konuşmaya çalışmalarıdır. Önce cümle yapısı kurulmalıyken, cümleleri Türkçe düşünerek cevap vermeye çalışıyoruz.

İNGİLİZCEYE İLGİ DUYMAMAK

Türkler daima ilgilerini çeken konularda birinci olmuş, çekmeyen konularda ise ilgisiz ve çekimser olmuşlardır. Eğer bir konu ya da herhangi bir iş ilgimizi çektiyse mutlaka o konuda üstünlük sağlamış ve başarılı bir şekilde yapmışızdır. Tarihte de oldukça fazla örneği olduğu gibi mükemmel kelimesinin karşılığını fazlasıyla vermiş bir millettir Türkler. Fakat maalesef İngilizce öğrenme konusunda ilgisiz kalmış, İngilizcenin bir dünya dili olmasına rağmen bu konuda kendilerini geliştirmemişlerdir. İlgi duymadıkları için de öğrenmeleri güçleşmiştir. Belki öğretimin kalitesinden belki anlatım tekniklerinin zayıflığından maalesef bu dile ilgisiz kalmışlardır.

KELİME ÖĞRENİMİ

Türkler İngilizce öğrenme konusunda Türkçe düşünüp İngilizce konuşmaya çalıştığı için yine mantık üzerinden giderek sadece gramer bilgisinin yeterli olacağını düşünüyor. Bu yüzden de kelime öğrenmeye dikkat etmiyor. Oysaki cümleleri oluşturan ve akıcı bir konuşmayı sağlayan kelimelerdir Kelime öğrenmeden grameri anlamaya çalıştıkları için de tam anlamıyla İngilizce öğrenemiyorlar. Bir cümleyi okumak için gramer bilgisine fazla ihtiyaç yoktur ama kelimelerin anlamlarını bilmeden cümleyi tam olarak anlayamazsınız.

KALABALIK SINIFLAR

Dil eğitimine ilkokulda başlanıyor. Bu oldukça güzel bir durum. Okuma yazmayı öğrendikten sonra dil öğrenmek, daha etkili ve kalıcı bir yöntem. Fakat unutulan bir şey var. Yabancı dil otuz, otuz beş kişilik sınıflarda öğretilmez. Öğrencilerin çoğu farklı düzeydeyken otuzu ya da otuz beşi de aynı düzeydeymiş İngilizce dersi anlatılması maalesef İngilizce öğrenmeyi zorlaştırıyor.  İngilizce öğrenme kalabalık sınıflarda değil öğrencilerin düzeylerine göre olmalıdır.

Aslında tüm bu sebepler giderildiğinde, kaliteli bir eğitim ve iyi bir öğretmen yardımı ile Türkler de pek âlâ en kısa sürede en mükemmel şekilde İngilizceyi öğrenebilir. Eğer şu an Türkler tam manasıyla İngilizce öğrenemiyorsa bu Türklerin zekâ ya da algı düzeyi ile ilgili değildir. Tamamen öğretim şekli ile alakalıdır. Ki yukarıda da bahsettiğimiz öğrenememe sebepleri iyi bir öğretmen ve etkili bir eğitim sistemi ile düzeltilebilecek sebeplerdir. Şu an öğretim hayatını tamamlayan çoğu kişi dışarıdan İngilizce kurslarına giderek oldukça kısa bir sürede bu dili öğrenebiliyorsa okullardaki eğitim kalitesi tekrar gözden geçirilmelidir.

  • 14 Temmuz 2020, Salı
,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Ücretsiz İngilizce Uygulamaları

Ücretsiz İngilizce Uygulamaları
SONRAKİ YAZI

YUKARI