Uluslararası öğrencilerin İngiltere'de İngilizce eğitimi alırken karşılaştığı zorluklar

Uluslararası öğrencilerin İngiltere’de İngilizce eğitimi alırken karşılaştığı zorluklar

Uluslararası öğrenciler yurtdışında eğitim alırlarken bir çok sorunla karşılaşabilirler. Bu durum, dünyanın herhangi bir yeri için geçerli olabileceği gibi İngiltere için de geçerlidir. Ancak, öğrencilerin karşılaştığı gerek İngiltere’de İngilizce eğitimiyle ilgili sorunların, gerekse diğer gündelik sorunların üstesinden gelinebilir.

1 -  Dili öğrenmek

Dil engeli, uluslararası bir öğrencinin karşılaştığı en büyük sorundur, ve bunun üniversitelerle ilgili olan aşma metodları tek bir biçime sığmamaktadır. Bu bir kaç sebepten kaynaklanır.

Bunlardan ilk başta geleni şudur ki, öğrencilere İngilizce öğretmekte sıkı bir geleneğin sahibi olan önceki Birleşik Krallık kolonilerinden, sinemada gördükleri İngilizce’nin ötesinde olanı öğrenmek isteyen birkaç kişinin bulunduğu, kültürel bakımdan daha uzak yerlerde olanlara kadar, İngilizce dilinde yetkinlikle ilgili farklı her öğrenci farklı seviyelere sahiptir. Ayrıca farklı ülkelerin de, yoğun ezbercilikten, sürekli konuşmaya kadar farklı dil öğretme metodları vardır.

Sonuç olarak, uluslararası öğrencilerin ne derece iyi İngilizce konuştuklarını ölçmek zordur ve bunu öğretmenler için zor yapan tam olarak nereden başlayacaklarını bilememelerinden gelir.

Bu sorunu onarmak üzere atılması gereken adımsa, İngiltere’de İngilizce eğitimi almayı deneyen uluslararası öğrencilere verilecek olan kişisel özveride yatar. Çünkü bunun için tekil bir metod yoktur ve herhangi bir kültürel engelin üstesinden gelmek ve eğer dil öğrenmek için bir çaba varsa bu kişisel özveriyi istemek çoğunlukla öğrencilerin kendilerine düşmektedir. Tam aksine öğretmenler, bu özveriyi vermek üzere ve her iki tarafında üstesinden gelebileceği doğrultuda öğrencileri bu çabanın içerisine çekmeye istekli ve hazır olmalıdırlar.

2-  Kültür şoku

Yurtdışından İngiltere’ye okumak için gelen öğrenciler İngiltere’deki yaşamın farklılığından kaynaklı olarak biraz şaşırma eğilimindedirler. Bazı ülkelerin kültürü o kadar benzerdir ki öğrenciler kendilerini daha rahat idare edebilirler, ancak bu nadir görülür. Ancak tamamıyla farklı kültürlerden gelen öğrenciler hava durumuna alışmaktan başlayarak, kendi ülkelerindeki eğitimle bütünleşik bir parça olan sosyal destek yapılarının eksikliğiyle alakalı olarak yerel kültüre adaptasyonda bazı zorluklar yaşarlar.

Kültür şoku sorunlarına değinmek genellikle birinin kendini rahat ettirmeye zorlaması meselesidir. Tekrardan, bu hem öğrencilerin hem de üniversitelerin sorumluluğundadır. Ancak bir çok üniversite uluslararası öğrencileri kurumla bütünleştirmek hususunda elinden geleni yapmaktadır. Gerek yerli öğrenciler için,  gerekse uluslararası öğrenciler için olsun, bir çok üniversite öğrencileri İngiltere’de sıkça görülen aktivitelere katılmaya ve diğer öğrencilerle de bir bağ kurmaya cesaretlendirir. Her kültür İngiliz kültürünün tüm yönlerini kucaklamasa da, bu aktivitelere katılmaya olan içten bir çaba her zaman önemlidir. Birleşik Krallık kültürü yabancılar için her zaman kolay değildir ancak bir çoğu da kültürün püf noktalarıyla ilgili destek gördüklerinde, durumu kendileri için daha da kolaylaşmış bulurlar.

3-  Farklı öğrenme biçimleri

Nihayetinde, hiçbir ülkenin veya geçmişteki hiçbir Birleşik Krallık kolonisinin eğitim sistemi birebir şimdiki Birleşik Krallık eğitim sistemiyle benzeşmemektedir. Eğitim sistemlerindeki farklılıklar uluslararası öğrenciler için bazı sorunlar yaratabilmektedirler. Hangi konunun daha fazla önem arz ettiği gibi bu farklar bazen hemen göze çarpmazlar. Ancak genellikle, İngiltere’nin bağımsız çalışmaya yoğunlaşması durumu gibi (bazı ülkeler, İngiltere’nin sınıfta daha az dışarıda daha fazla zaman araştırmasına kıyasla, ağırlıkla grup çalışmasına ve sınıfta daha fazla zaman geçirmeye yoğunlaşırlar) veya öğrencinin evdeki başarısına yerleşik olarak değerlendirilen sosyal ağların gereksinimi gibi farklar daha keskindir.

Bunların her biri üzerine eğilmesi zor meselelerdir ve her biri sadece o ülkenin ve o öğrencinin kendisine özel olarak ele alınmalıdır. Öğrenciler için olan destek yapılanmaları eğitim biçimlerindeki farklara değinme hususunda çok önemli olabilirler. Bunun bir anahtarı, geride bunu yapmak her ne kadar bir eksiklik gibi değerlendirilebilecek olsa da, öğrencilerin yardım isteme konusunda asla bir çekincelerinin olmaması gerektiğidir.

  • 26 Aralık 2018, Çarşamba
, , ,

EĞİTİM HİZMETLERİ

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

İngilizce, Yabancı Dil & Sertifika Eğitimleri

Sertifika Eğitimleri, VIP Gruplarda ya da bire-bir İngilizce, TOEFL IBT, TOEIC ve IELTS kursları

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Yurt Dışında Eğitim Hizmetleri

Amerika, Ingiltere, Kanada Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde eğitim imkanları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Uluslararası Kültürel Değişim Programları

Walt Disney World iş deneyimi, Avrupa, Amerika ve Türkiye'de Kültürel Değişim Programları

Fotoğraf Galerimiz

Fotoğraf Galerimiz

Bizlerden hizmet alan öğrencilerimiz ile ilgili fotoğraflarımızı bu galeriden görebilirsiniz.

Video Galerimiz

Video Galerimiz

Öğrencilerimiz, hizmetlerimiz ve bazı aktiviteler ile ilgili videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Candelas Hakkında Yorumlar

Candelas Hakkında Yorumlar

Öğrencilerimizin, bizimle çalışan öğretmenlerimizin ve bizimle tanışmış arkadaşlarımızın hakkımızdaki yorumlar.

Hakkımızda yapılan değerlendirmeleri oku ve yorumunu yaz.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınızda eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız. MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.

Candelas Eğitim Hizmetleri 14 yaşında

MyECO Online İngilizce Eğitimi

Sadece MyECO' ya özel olan online sınıflarımız ile bilgisayarınız ile eğitim alırken gerçek yüz yüze eğitimi hiç bir zaman aramayacaksınız.MyECO online bir Dil Okuludur. Tüm detaylar sizi düşünerek planlanmaktadır.MyECO eğitim içerikleri Avrupa Dil Portföyüne uygun olarak tasarlanmıştır. Video derslerimiz çok özel hazırlanmıştır ve bol aktiviteler (drills) ile size İngilizce eğitimi verilir.

 

SAYFAMIZI BEĞENİN

4000+

TAKİP EDİN

250+

TAKİP EDİN

900+
Sesli okumak sizi İngilizce'yi daha iyi konuşan biri yapar mı?

Sesli okumak sizi İngilizce'yi daha iyi konuşan biri yapar mı?
SONRAKİ YAZI

YUKARI