IELTS Sınavında Başarı

IELTS (The International English Language Testing System – Uluslararası İngilizce Dili Test Sistemi) Sınavı İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki eğitim kurumlarına kabul için gereken birincil İngilizce dil giriş şartıdır. 2000'den fazla kurumun IELTS'yi kabul ettiği ABD ve Kanada'da da popülerliği artmaktadır. Almanya, Hollanda ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde de IELTS puanlarıyla kabul sayıları artmaktadır.

IELTS / UKVI Nedir?

Dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de IELTS sınavına hazırlık kursları, sınavın dört modülüne odaklanarak öğrencileri hazırlamak için tasarlanmıştır: dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Bu kurslar sadece dil bilginizi ve kelime bilginizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda sınav tekniğinizi de geliştirir.

ielts sınavı

IELTS Sınavına Hazırlık

Her sınavda olduğu gibi IELTS sınavı için de farkındalık çok önemlidir. IEELTS sınavının hangi bölümlerden oluştuğunu, içeriğinde neler bulunduğunu ve sınavın nasıl yapıldığını çok iyi anlamalısınız. Sınava giren bazı insanlar, yalnızca İngilizce seviyelerine güvenmekte ve sınav ve içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan sınava girebilmektedirler. Ya da bilgi sahibi olmak isteseler de IELTS sınavına ilişkin bilgi bulmakta zorlanmaktadırlar ve bu yüzden de onları neyin beklediğini bilmeden sınava giriyorlar.

Bu yüzden ilk olarak yapmanız gereken sınav hakkında etraflıca bilgi etmek olacaktır. Bunun için IELTS’in web sitesini incelemeniz ya da IELTS sınavına ilişkin güncel kitaplar satın almanız faydalı olacaktır.

Pratik Yapmak

IELTS sınavında başarının bir numaralı kuralı mümkün olduğunca fazla pratik yapmaktır. Genel İngilizce seviyeniz üzerinde çalışın; çok sayıda akademik ve genel metin okuyun, İngilizce gazete ve dergi okuyun; film izleyin ve böylece dinlemenizi geliştirin.

Zaman Yönetimi

Sınavda başarı için zamanı iyi kullanmalısınız. Bu yüzden zaman yönetimine odaklanın. Kendiniz için bir ilerleme çizelgesi oluşturun. Böylece her şey kontrol altında olur.  Zamanla gerçek ilerlemenizi görebilir ve sorunlu alanlara konsantre olabilirsiniz.

Pozitif Olun

Hayatınızın tüm alanlarında başarıda olduğu gibi IELTS sınavında başarı için de poizitif ruh halinizi korumak önemlidir. Kendinize güvenin. Güvensizliğin tüm sıkı çalışmanızı engellemesine izin vermeyin. Eğer bir hata yaparsanız devam edin. Bir 'çalışma arkadaşı' bulup onunla birlikte birlikte pratik yapın. Bunun için aynı yerde olmanız bile gerekmez. Skype, anlık mesajlaşma veya Google Hangout'u kullanarak birlikte bir arkadaşınızla pratik yapabilirsiniz.

Kelime Haznenizi Geliştirin

Kelime bilginizi artırın. Kelime listeleri öğrenmenin iyi bir yoludur. Zihin haritaları, kelime ilişkilendirme, resim eşleme, eşanlamlılar ve zıt anlamlı sözcükler ve sözcükleri bağlam içine yerleştirmek kelime ezberlemesine yardımcı olacaktır. Örneğin, yiyecekleri öğreniyorsanız, nereden satın aldığınızı düşünün. Sonra yiyecek satın aldığınızı veya bir restoranda yemek siparişi verdiğinizi hayal edin ve yeni kelimeleri cümlelerde kullanın. Çalışma arkadaşınızla bunu oynayabilirsiniz bile. Örneğin siz garson olun, arkadaşınız ise müşteri. Kelime listelerini saklamak için post-it ve telefonunuzu kullanabilirsiniz ya da küçük bir kelime defterini yanınızda taşıyabilirsiniz.

Dinleme Bölümüne İlişkin İpucu

Sınavda dinlemeden önce konunun ne hakkında olacağını tahmin etmek için sorulara göz gezdirin. Böylece ne duyacağınız hakkında bir fikriniz olur. Cevaplardan konuyu çıkarmak için izin verilen süreyi kullanın.

Okuma Bölümüne İlişkin İpucu

Önce soruları okuyun. Anahtar kelimeleri belirleyin ve ardından cevaplar için metni tarayın.

Yazma Bölümüne İlişkin İpucu

Paragrafları eklediğinizden ve kelimeleri çeşitli biçimde kullandığınızdan emin olun. En önemlisi, deneme sorularını yanıtlayın ve konuya sadık kalın. İşiniz bittiğinde kelime sayısını kontrol edin.

Konuşma Bölümüne İlişkin İpucu

Sorulara tam cevap vermeye çalışın. Fikrinizi söyleyin ve ardından bunu desteklemek için nedenleri sıralayın ve örnekler verin. Bir soru veya kelimeyi anlamıyorsanız, denetçiye söyleyin ve açıklama isteyin.

Son olarak sınavda boşluk bırakmayın. Bilmiyorsanız cevabı tahmin etmeye çalışın.

Tüm eğitimlerimizi dilediğiniz yerden Online alabileceğinizi biliyor musunuz?

Tüm eğitimlerimizi dilediğiniz yerden Online alabileceğinizi biliyor musunuz?

 

İlgili Yazılar

29 Kasım 2018, Perşembe

English Idioms for ESL / EFL Learners

IELTS sınavında başarılı olmak için sizlere yirmi tane denenmiş ipucu sunuyoruz.

29 Kasım 2018, Perşembe

English Idioms for ESL / EFL Learners (Part 2)

IELTS sınavında başarılı olmak için sizlere yirmi tane denenmiş ipucu sunuyoruz.

20 Eylül 2021, Pazartesi

YDS Soru Analizi

IELTS sınavında başarılı olmak için sizlere yirmi tane denenmiş ipucu sunuyoruz.

26 Aralık 2019, Perşembe

IELTS UKVI nedir?

IELTS sınavında başarılı olmak için sizlere yirmi tane denenmiş ipucu sunuyoruz.

21 Mart 2020, Cumartesi

Amerika'da Eğitim Hakkında

IELTS sınavında başarılı olmak için sizlere yirmi tane denenmiş ipucu sunuyoruz.